Elektronická fakturace  

Přejdi na

Elektronická fakturace  


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Datové schránky mají nové logo. Navrhl ho student Lukáš Adamík

Klíčový informační systém nahrazující papírovou komunikaci občanů, firem i úřadů se státem získal po deseti letech nové logo. Ve veřejné soutěži na návrh loga datových schránek uspěl student posledního ročníku Střední umělecké školy Ostrava Lukáš Adamík. 

 

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) dnes, 4. června 2019, Lukáši Adamíkovi za vítězný návrh osobně poděkoval. „Papírové dopisy jsou pro dnešní generaci minulostí. Současnost i budoucnost patří elektronické komunikaci. Děkuji Lukáši Adamíkovi za nové logo a gratuluji mu k úspěchu,“ uvedl Jan Hamáček s tím, že staré logo poštovní trubky neodpovídalo potřebám moderního komunikačního systému. „Jsem rád, že o soutěž byl mezi studenty zájem. Je to důkaz, že datové schránky mají pro mladé lidi potenciál, který chceme rozvíjet. Kdo nechce chodit na úřady, ať si zřídí datovku. Není nic jednoduššího,“ dodal ministr vnitra. Záměrem Ministerstva vnitra je, aby datové schránky kromě úřadů a firem ve větší míře využívali i občané, mj. i z mobilu a tabletu podobně jako internetové bankovnictví.

Nové logo lze proto jednoduše využívat v tištěné podobě, v mobilních aplikacích i na sociálních sítích. Soutěže se mohli zúčastnit studenti škol do 26 let, hodnotící komise vybírala ze 46 návrhů, které splnily soutěžní podmínky.


Symbol dvou šipek
Nové logo (viz přílohy) začnou datové schránky využívat do konce června 2019. „Chtěl jsem si vyzkoušet, zda dokážu navrhnout logo na takovéto úrovni. To, že tak rozšířený systém bude používat mé logo, považuji za úspěch,“ vysvětlil Lukáš Adamík, který návrh vytvořil jako symbol dvou šipek, jež představují obousměrnou komunikaci občana se státem a dohromady tvoří datovou zprávu. Za vítězství v soutěži získal Lukáš Adamík odměnu 25 000 Kč.

Nové logo je součástí záměru modernizovat systém datových schránek, které v minulých měsících získaly nové uživatelské prostředí, nové funkce i např. větší kapacitu zpráv. Lidé už přes datové schránky odeslali přes 650 milionů zpráv a v tuto chvíli existuje 984 tisíc zřízených datových schránek, z toho 16,4 % si zřídili občané/fyzické osoby na vlastní žádost. Jen na poštovném už datové schránky ušetřily státu 14 mld. Kč.


Rychlejší, levnější, spolehlivější
Jde o zabezpečený, státem garantovaný systém úřední elektronické komunikace se státem, který funguje od července 2009. Datové schránky umožnily všem občanům zvolit si elektronický způsob komunikace se státem bez nutnosti chození po úřadech a bez ohledu na úřední hodiny. Datové schránky tak znamenají rychlejší, levnější a spolehlivější veřejnou správu.


Klára Pěknicová
pověřená řízením odboru tisku a public relations

vytisknout  e-mailem