Elektronická fakturace  

Přejdi na

Elektronická fakturace  


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Ministr Hamáček: ČR je nadále připravená pomáhat Severní Makedonii se zvládáním migrace

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) pokračuje v pracovní cestě po zemích Balkánského poloostrova. Dnes, 9. dubna 2019, jednal ve Skopji s ministrem vnitra Republiky Severní Makedonie Oliverem Spasovským. Hlavními tématy byl boj proti nelegální migraci a policejní spolupráce. 

Jan Hamáček poděkoval Severní Makedonii za ochranu hranic před nelegální migrací. Ministrovi vnitra Spasovskému pak předal dar 25 milionů Kč pro pohraniční policii a specializovaný útvar bojující proti pašování migrantů. Jan Hamáček ocenil i spolupráci obou zemí v boji proti terorismu a radikalizaci. Severní Makedonie pořídí z daru mj. dvě lodě, termovizi a speciální videokamery. Není to první dar Severní Makedonii. Od roku 2016 pomáháme pravidelně. V rámci programu Ministerstva vnitra Pomoc na místě jsme Severní Makedonii poslali už téměř sto milionů korun,“ uvedl ministr vnitra Hamáček s tím, že to je nejlepší způsob, jak společně bojovat proti fenoménům, jako je nelegální migrace nebo organizovaný zločin.

Důležitost spolupráce podle ministra posiluje skutečnost, že v minulém roce došlo na západobalkánské trase ke čtyřnásobnému nárůstu nelegálních překročení hranic a k nárůstu přechodů z Řecka dochází i v posledních měsících, a to o 91 %. Letos už došlo k 2686 nelegálním přechodům, k pětině z nich jen za poslední dva týdny. Také proto v zemi stále pomáhá na hranicích kontingent 40 českých policistů. „Naše pomoc není jen finanční, vysíláme sem i naše policisty. S tím jsme připravení pokračovat, dokud bude Severní Makedonie čelit migračním tlakům,“ dodal ministr vnitra, který se s českými policisty tvořícími největší zahraniční kontingent v zemi také setká. Chce jim zejména poděkovat za jejich práci. Ještě dnes Jan Hamáček navštíví i hraniční přechod Bogorodica na hranicích s Řeckem, zítra se mj. sejde s předsedou vlády Zoranem Zaevem.

Pomoc ČR
Česká republika má policejní kontingent v Severní Makedonii nepřetržitě od února 2016 a za tu dobu se zde vystřídalo 974 policistů. S jejich působením Česko počítá i v letošním roce.
V rámci programu Ministerstva vnitra Pomoc na místě podpořilo Česko posílení ochrany hranic a azylového systému Severní Makedonie částkou 98 milionů Kč.
Klára Pěknicová
pověřená řízením odboru tisku a public relations 

Odkazy do noveho okna

Foto 01.jpg

Foto 01.jpg 

Detailní náhled

Foto 02.JPG

Foto 02.JPG 

Detailní náhled

Foto 03.JPG

Foto 03.JPG 

Detailní náhled

Foto 04.JPG

Foto 04.JPG 

Detailní náhled

Foto 05.JPG

Foto 05.JPG 

Detailní náhled

Foto 06.JPG

Foto 06.JPG 

Detailní náhled

Foto 07.jpg

Foto 07.jpg 

Detailní náhled

Foto 08.JPG

Foto 08.JPG 

Detailní náhled

vytisknout  e-mailem