Elektronická fakturace  

Přejdi na

Elektronická fakturace  


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Ministr Hamáček: ČR je nadále připravená pomáhat Severní Makedonii se zvládáním migrace

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) pokračuje v pracovní cestě po zemích Balkánského poloostrova. Dnes, 9. dubna 2019, jednal ve Skopji s ministrem vnitra Republiky Severní Makedonie Oliverem Spasovským. Hlavními tématy byl boj proti nelegální migraci a policejní spolupráce. 

 

Jan Hamáček poděkoval Severní Makedonii za ochranu hranic před nelegální migrací. Ministrovi vnitra Spasovskému pak předal dar 25 milionů Kč pro pohraniční policii a specializovaný útvar bojující proti pašování migrantů. Jan Hamáček ocenil i spolupráci obou zemí v boji proti terorismu a radikalizaci. Severní Makedonie pořídí z daru mj. dvě lodě, termovizi a speciální videokamery. Není to první dar Severní Makedonii. Od roku 2016 pomáháme pravidelně. V rámci programu Ministerstva vnitra Pomoc na místě jsme Severní Makedonii poslali už téměř sto milionů korun,“ uvedl ministr vnitra Hamáček s tím, že to je nejlepší způsob, jak společně bojovat proti fenoménům, jako je nelegální migrace nebo organizovaný zločin.

Důležitost spolupráce podle ministra posiluje skutečnost, že v minulém roce došlo na západobalkánské trase ke čtyřnásobnému nárůstu nelegálních překročení hranic a k nárůstu přechodů z Řecka dochází i v posledních měsících, a to o 91 %. Letos už došlo k 2686 nelegálním přechodům, k pětině z nich jen za poslední dva týdny. Také proto v zemi stále pomáhá na hranicích kontingent 40 českých policistů. „Naše pomoc není jen finanční, vysíláme sem i naše policisty. S tím jsme připravení pokračovat, dokud bude Severní Makedonie čelit migračním tlakům,“ dodal ministr vnitra, který se s českými policisty tvořícími největší zahraniční kontingent v zemi také setká. Chce jim zejména poděkovat za jejich práci. Ještě dnes Jan Hamáček navštíví i hraniční přechod Bogorodica na hranicích s Řeckem, zítra se mj. sejde s předsedou vlády Zoranem Zaevem.

Pomoc ČR
Česká republika má policejní kontingent v Severní Makedonii nepřetržitě od února 2016 a za tu dobu se zde vystřídalo 974 policistů. S jejich působením Česko počítá i v letošním roce.
V rámci programu Ministerstva vnitra Pomoc na místě podpořilo Česko posílení ochrany hranic a azylového systému Severní Makedonie částkou 98 milionů Kč.
Klára Pěknicová
pověřená řízením odboru tisku a public relations 

vytisknout  e-mailem