Elektronická fakturace  

Přejdi na

Elektronická fakturace  


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Ministr vnitra navštívil při zahraniční cestě na západní Balkán Albánii

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) jednal 8. dubna 2019 v albánské Tiraně se svým protějškem Sanderem Lleshajem. Spolu s policejním prezidentem plk. Janem Švejdarem a generálním ředitelem HZS ČR genmjr. Drahoslavem Rybou tak zahájil čtyřdenní zahraniční cestu do Albánie, Severní Makedonie a Srbska. 

Pracovní cestu na západní Balkán zahájil ministr vnitra Jan Hamáček návštěvou Albánské republiky, kde se potkal s albánským ministrem vnitra Sanderem Lleshajem. Ministři na jednání hovořili především o spolupráci obou zemí na bezpečnostních projektech, které řeší nelegální migraci na Balkánském poloostrově. „Stabilita a bezpečnost západního Balkánu je pro Českou republiku prioritou. Musíme pokračovat v naší spolupráci tak, abychom zabránili znovuotevření západobalkánské migrační trasy,“ uvedl ministr vnitra Jan Hamáček. Podle něj je společným zájmem obou zemí, ale i Evropské unie a dalších balkánských zemí budování celkové připravenosti na nejrůznější negativní scénáře. „Jsme také připraveni poslat Albánii policisty a techniku, pokud by se situace na západobalkánské trase vyhrotila," doplnil ministr vnitra s tím, že to je jediný účinný nástroj, jak řešit nelegální migraci do Evropy. Ministři spolu také probrali aktuální dění v Řecku, kde řada migrantů uvěřila dezinformaci o otevřených řeckých hranicích.

Jan Hamáček ocenil, že albánská vláda ratifikovala dohodu o působení Frontexu na území Albánie, která vstoupí v platnost 1. května 2019. Česká policie již Frontexu nabídla vyslání policistů na ostrahu albánské strany řecko-albánské hranice. Nyní čeští policisté působí na řecké straně v oblasti Ioannina.

Česká republika pokračuje v bezpečnostně rozvojové spolupráci s Albánií. V předchozích letech ČR s Albánií realizovala řadu projektů zaměřených především na oblast boje proti organizovanému zločinu a na drogovou a kybernetické kriminalitu. Aktuálně zástupci Kriminalistického ústavu pomáhají kolegům z Albánského forenzního institutu s přípravami na akreditaci jejich laboratoře dle mezinárodních standardů. Ministerstvo vnitra nabídne Albánii v případě potřeby v rámci rozvojového programu další součinnost. Ministr vnitra Jan Hamáček na závěr ocenil kvalitní a dlouhodobou spolupráci na operativní úrovni v boji proti terorismu a radikalizaci. V následujících dnech navštíví Severní Makedonii a Srbsko.

Klára Pěknicová
pověřená řízením odboru tisku a public relations

Odkazy do noveho okna

Foto 01.JPG

Foto 01.JPG 

Detailní náhled

Foto 02.JPG

Foto 02.JPG 

Detailní náhled

Foto 03.JPG

Foto 03.JPG 

Detailní náhled

Foto 04.JPG

Foto 04.JPG 

Detailní náhled

Foto 05.JPG

Foto 05.JPG 

Detailní náhled

Foto 06.JPG

Foto 06.JPG 

Detailní náhled

Foto 07.JPG

Foto 07.JPG 

Detailní náhled

Foto 08.JPG

Foto 08.JPG 

Detailní náhled

vytisknout  e-mailem