Elektronická fakturace  

Přejdi na

Elektronická fakturace  


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Ministr vnitra navštíví Albánii, Severní Makedonii a Srbsko

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) se v příštím týdnu vydá na zahraniční pracovní cestu, během které postupně navštíví Albánii, Severní Makedonii a Srbsko. Kromě řady jednání se svými protějšky se ministr vnitra setká i s českými policisty, kteří působí na řecko-severomakedonských hranicích. Spolu s ministrem se cesty zúčastní i policejní prezident plk. Jan Švejdar a generální ředitel Hasičského záchranného sboru genmjr. Drahoslav Ryba. 

Ministr vnitra Jan Hamáček navštíví ve dnech 7. - 11. dubna 2019 západní Balkán, konkrétně Albánii, Severní Makedonii a Srbsko. Zachovat silnou přítomnost ČR v tomto regionu je dle Jana Hamáčka nezbytné. "Naše nejen policejní spolupráce se zeměmi Balkánu je klíčovou součástí boje proti nelegální migraci do Evropy. Pomoc, kterou Česká republika svým partnerům poskytuje, zásadním způsobem přispívá k uzavření balkánské migrační trasy," uvedl ministr.

Jako první ministr vnitra navštíví Albánskou republiku, kde bude jednat s albánským ministrem vnitra Sanderem Lleshajem. Debatovat budou například o možnostech vzájemné spolupráce v oblasti bezpečnosti. V současnosti je s Albánií realizován projekt zástupců Kriminalistického ústavu, kteří pomáhají kolegům z Albánského forenzního institutu s přípravami na akreditaci jejich laboratoře dle mezinárodních standardů. Ministerstvo vnitra v případě potřeby nabídne v rámci rozvojového programu další spolupráci.

Po přeletu do Severní Makedonie se ministr vnitra Jan Hamáček setká se severomakedonským ministrem vnitra Oliverem Spasovskim. Mimo jiné podepíšou darovací dohodu, díky které získá Republika Severní Makedonie 25 milionů Kč v rámci programu Ministerstva vnitra "Pomoc na místě". Peníze půjdou na vybavení azylové a hraniční infrastruktury. Poté se ministři přesunou na hraniční přechod Bogorodice, kde budou jednat o migraci a kde se setkají s českými policisty. Ti v této oblasti působí kontinuálně již od února 2016. Ministra vnitra čeká rovněž jednání v severomakedonském Parlamentu.

Poslední zastávkou české delegace vedenou ministrem vnitra je Republika Srbsko. Zde je naplánováno jednání se srbským ministrem vnitra Nebojšou Stefanovićem, tématem bude například rozvoj bezpečnostní spolupráce. Česká republika v rámci Programu bezpečnostní rozvojové spolupráce pomáhá se zřizováním a výcvikem antikonfliktních týmů srbské policie, v čemž jsou čeští policisté připraveni nadále spolupracovat. V Srbsku rovněž již od roku 2016 působí kontingent 15 českých policistů, kteří pomáhají s ostrahou srbských státních hranic.

  

Klára Pěknicová
pověřená řízením odboru tisku a public relations

  

vytisknout  e-mailem