Elektronická fakturace  

Přejdi na

Elektronická fakturace  


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Policisté i hasiči získají možnost vykonávat výdělečnou činnost mimo služební poměr

Ministerstvo vnitra chce v maximální možné míře umožnit policistům, hasičům i dalším příslušníkům bezpečnostních sborů vydělávat si mimo služební poměr. Resort vnitra proto připravil novelu zákona o služebním poměru příslušníků bezpečnostních sborů, která tuto problematiku řeší. 

Novela, kterou dnes, 18. února 2019, schválila vláda, umožňuje, aby služební funkcionář nově ze zákona povolil příslušníkovi jinou výdělečnou činnost, která nepovede ke střetu se zájmy bezpečnostních sborů a k ohrožení jejich dobré pověsti. „Pokud policista či hasič dělá pro bezpečnost státu i občanů maximum, nevidím důvod, proč by sobě i své rodině nemohl mimo službu finančně přilepšit. To ale rozhodně neznamená, že by platy příslušníků neměly dále růst,“ uvedl ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Materiál vnitro předložilo po projednání s policejními i hasičskými odbory a v žádném případě se nijak nedotkne tématu výsluh, jejichž zdanění ani úpravu Ministerstvo vnitra neplánuje.

Ministerstvo vnitra navíc v zákoně jasně jmenuje činnosti, u kterých nebude souhlas služebního funkcionáře potřeba. Půjde například o činnost pedagogickou, publicistickou nebo uměleckou, tlumočnické a znalecké služby pro soud či správní úřad nebo o práci při rodičovské dovolené.

Rozhodnutí Ústavního soudu
Návrh reaguje na rozhodnutí Ústavního soudu z konce loňského roku, kdy soud zrušil část zákona, která jinou výdělečnou činnost, s výjimkou případů stanovených interními akty řediteli bezpečnostních sborů, zakazovala.
Protože současná část zákona přestane platit koncem června tohoto roku, přijala návrh vláda s požadavkem, aby ho Sněmovna schválila už v prvním čtení.
Klára Pěknicová
pověřená řízením odboru tisku a public relations 

vytisknout  e-mailem