Elektronická fakturace  

Přejdi na

Elektronická fakturace  


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Ministr Hamáček předložil návrhy umožňující rychleji ukončit pobyt cizincům, kteří představují bezpečnostní hrozbu

Zkrátit proces ukončení pobytu cizincům páchajícím v ČR opakovaně úmyslnou trestnou činnost z několika let na méně než šest měsíců, to je hlavní bod pozměňovacích návrhů, které dnes, 13. února 2019, předložil v Poslanecké sněmovně ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) v rámci projednávání vládního návrhu novely zákona o pobytu cizinců. 

Návrhy ministra vnitra Hamáčka umožní rychle a nekompromisně zrychlit ukončení pobytu v Česku cizinci, který opakovaně páchá trestnou činnost. Těchto procesů je ročně cca 400 a i s opravnými prostředky trvají přes dva roky, v některých případech dokonce i šest let.

Ministr navrhl upravit postup tak, aby proces trval méně než šest měsíců. Ukončení pobytu by se neprojednávalo v odvolacím správním řízení, ale cizinec by mohl napadnout rozhodnutí Ministerstva vnitra rovnou žalobou u správního soudu. „Zatímco dnes soudy nemají při projednávání ukončení pobytu cizinců na rozhodnutí žádnou lhůtu, nově by musely rozhodnout do 90 dnů. Tyto návrhy jsem avizoval dlouhodobě. Je nepřijatelné, aby cizinci, kteří pro nás představují bezpečnostní riziko, zneužívali a protahovali proces ukončení pobytu a vyhoštění,“ uvedl ministr vnitra Jan Hamáček. „Jde o správnou cestu, která chrání naše občany. Proto věřím, že poslanci mé návrhy podpoří.“

Zrušit trvalý pobyt v případě přijetí návrhů nově půjde místo po čtyřnásobném už po trojnásobném odsouzení za úmyslný trestný čin a riziko návratu se bude hodnotit jen v případě zemí, které Česko nepovažuje za bezpečné.​ Tím se zajistí, aby trestaný cizinec, který je bezpečnostním rizikem, nemohl proces vyhoštění neúměrně prodlužovat či mařit a aby opustil naše území co nejdříve. Soud také nově nedovolí účastníkům řízení nahlížet do utajovaných informací.

Klára Pěknicová
pověřená řízením odboru tisku a PR

vytisknout  e-mailem