Elektronická fakturace  

Přejdi na

Elektronická fakturace  


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Spravedlivé peníze pro pošťáky: Sněmovna začala projednávat vládní novelu poštovního zákona

Dobrá zpráva nejen pro Českou poštu: Poslanci začali projednávat novelu zákona o poštovních službách. Ta poště zajistí 800 milionů Kč, jež stát podniku slíbil na úhradu čistých nákladů za univerzální služby v letech 2013 a 2014, které si u České pošty objednal. 

V rámci projednávání novely navíc ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) předloží návrh na zvýšení limitu za úhradu tzv. univerzální služby, kterou si stát u státního podniku objedná ze současných 500 milionů Kč za rok na 1,5 mld. ročně. „Znovu opakuji, pokud stát chce pro občany kvalitní poštovní služby, musí je adekvátně zaplatit. Na tom se, jak pevně doufám, shodneme i s kolegy v Poslanecké sněmovně,“ uvedl ministr vnitra Jan Hamáček s tím, že navýšení čistých nákladů pošty do dalších let je jednou z podmínek pro finanční stabilitu podniku a nutný růst mezd zaměstnanců.

Česká pošta má dosud v souvislosti s poskytováním univerzální služby výrazně vyšší náklady, než jí stát kompenzuje. Aktuální hospodářská situace podniku navíc už neumožňuje, aby tyto náklady hradil z jiných zdrojů.

„Práce pošťáků není lehká. Platí, že udělám vše pro to, aby jim od dubna vzrostly jejich nízké mzdy o 10 %. Pro zlepšení finanční situace podniku musíme využít všechny možnosti,“ doplnil ministr vnitra s tím, že jednou z nich je i zvýšení úhrady za univerzální službu.

Návrh novelizace poštovního zákona, který ve Sněmovně čekal na projednání od loňského června, řeší primárně úhradu čistých nákladů univerzální služby pro Českou poštu za roky 2013 a 2014 ve výši celkem 800 mil. Kč, tedy za období, kdy se měla úhrada čistých nákladů realizovat prostřednictvím tzv. kompenzačního fondu, jenž se však ukázal jako nefunkční institut.

Klára Pěknicová
pověřená řízením odboru tisku a PR

vytisknout  e-mailem