Elektronická fakturace  

Přejdi na

Elektronická fakturace  


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Ministerstvo vnitra v roce 2019: Nové policejní služebny, lépe vybavené bezpečnostní sbory nebo přívětivější a dostupná veřejná správa

Pokračující digitalizace státu díky vylepšování Portálu občana i datových schránek, další zvyšování bezpečnosti prostřednictvím investic do zázemí bezpečnostních sborů nebo korespondenční hlasování ve volbách ze zahraničí, to jsou některé kroky, které plánuje Ministerstvo vnitra pro rok 2019. Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) chce také prosadit změnu zákona o poštovních službách, díky které by zaměstnancům pošty ještě letos vzrostl plat minimálně o 10 %. 

I v letošním roce 2019 se chystá Ministerstvo vnitra (MV) realizovat a prosazovat opatření, která povedou ke snižování byrokracie, ulehčí život občanům či zvýší jejich bezpečnost. V legislativní oblasti půjde například o návrh na zavedení korespondenčního hlasování voličů v zahraničí, které zásadně usnadní jejich volbu ve volbách do Poslanecké sněmovny, Evropského parlamentu a ve volbě prezidenta republiky.

MV také plánuje zavést při volbách do Senátu stálé volební obvody, které už nebudou podléhat pravidelným změnám. Zafixováním současné podoby obvodů zmizí nejistota voličů, ve kterém obvodu budou volit své zastupitele. Kromě toho čeká MV 24. a 25. května 2019 zajištění organizace voleb do Evropského parlamentu a návrh tzv. brexitového zákona. Ten má v případě tzv. tvrdého brexitu přispět k zajištění co nejlepšího postavení českých občanů v Británii na jedné straně a obdobného postavení pro Brity v ČR na straně druhé. Pokračovat bude také realizace projektu elektronické sbírky zákonů a elektronické legislativy, který zajistí občanům lepší přístup k zákonům i jejich jednodušší tvorbu.

„Ať jde o nové možnosti digitalizace veřejné správy, růst platů pošťáků, zlepšování zázemí bezpečnostních sborů, nebo právo volit poštou, všechny aktivity resortu pro rok 2019 mají jedno společné: plánujeme jen takové kroky, které zlepší život našim občanům,“ uvedl k aktivitám resortu ministr vnitra Jan Hamáček.

Investice
Kromě zvýšení platů policistům v přímém výkonu služby minimálně o 2500 Kč a výjezdovým hasičům v průměru o 3000 Kč se MV podařilo získat prostředky na nové policejní a hasičské stanice. V letošním roce tam může začít mj. výstavba nové hasičské stanice v Praze – Holešovicích za 350 mil. Kč, která konečně nahradí provizorní nevyhovující dřevěný objekt z roku 1942, i výstavba garáží a administrativní budovy v areálu Praha 6 – Veleslavín za 291 mil. Kč pro potřeby Útvaru ochrany ústavních činitelů. Absolutně nutnou je také připravovaná výstavba nového hangáru Letecké služby PČR na Letišti Václava Havla za 650 mil. Kč.

„Podařilo se nám zajistit policistům a hasičům spravedlivé zvýšení platů, naším dalším krokem je zabezpečit jim také odpovídající zázemí. Letos proto investujeme do rekonstrukcí či výstavby nových policejních a požárních stanic,“ doplnil Jan Hamáček. MV také připraví novou soutěž na nákup více než 500 policejních aut, která nahradí starší policejní vozy.

Bezpečnost
Z hlediska vnitřní bezpečnosti bude důležité zefektivnit nábor nových policistů a díky spravedlivým platům a investicím do zázemí a techniky zajistit, aby policie i nadále získávala kvalitní profesionály. „Za jeden ze svých hlavních úkolů považuji udržet Česko jako jednu z nejbezpečnějších zemí na světě. To dokážou jen dobře zaplacení profesionálové s odpovídajícím zázemím a kvalitní technikou,“ poznamenal Jan Hamáček.

Budou pokračovat posílená bezpečnostní opatření v průmyslových zónách s větším výskytem zahraničních zaměstnanců. MV také zahájí jednání s Polskem a Slovenskem o nové smlouvě o policejní spolupráci.

MV se současně zaměří na prevenci v potírání extremismu, včetně islámského, který by mohl ohrozit bezpečnost ČR a jejích občanů. Úřad proto bude pokračovat v posilování schopnosti státu čelit projevům násilného extremismu.

V rámci ochrany měkkých cílů realizuje MV zajištění dotací krajům na ochranu škol a veřejných budov a míst a v souvislosti s bojem proti terorismu MV předloží novou podobu Akčního plánu k plnění Strategie boje proti terorismu na rok 2019.

MV bude také letos pokračovat ve vysílání národních expertů do zemí postižených nelegální migrací, od roku 2015 takto MV vyslalo do Řecka a Itálie 96 pracovníků. Stejně tak pokračuje s rozpočtem 150 mil. Kč program MV na pomoc uprchlíkům v zemích původu, který se zaměřuje na Blízký východ, západní Balkán a severní Afriku. S ročním rozpočtem 60 mil. Kč pokračuje i zdravotně humanitární program MV zaměřený na poskytování zdravotní péče především dětem v regionech zasažených migrační či humanitární krizí.

Veřejná správa a Česká pošta
Ministerstvo vnitra předloží do konce roku novou koncepci rozvoje klientsky orientované veřejné správy do roku 2030. Vznikne také platforma eMatriky, která povede ke zkvalitnění a zároveň zjednodušení výkonu matriční agendy.

Pokračovat bude také rozvoj Portálu občana, jehož zavedení v loňském roce přiblížilo Česko ke vzniku digitálního státu. K dosavadním šesti desítkám služeb by letos měly přibýt další, např. služby centrálního registru řidičů či živnostenského rejstříku. Zcela nové podoby i nových funkcí se dočkají také datové schránky.

Českou poštu letos čeká pokračující proměna v moderní podnik, na jehož spolehlivost se mohou občané i v té nejvzdálenější obci spolehnout. Proto je třeba zamezit vysoké fluktuaci zaměstnanců a zajistit minimálně 10% růst podhodnocených mezd. „Vážím si práce pošťáků a lidí na přepážkách, kteří často pracují ve velmi složitých podmínkách. Chceme, aby pošta poskytovala kvalitní služby, proto musíme zvýšit jejich velmi nízké mzdy,“ vysvětlil ministr vnitra. Ministerstvo vnitra proto podpoří změnu zákona o poštovních službách, která zajistí vyšší úhradu státu za univerzální služby, tedy za služby, které si stát u pošty objednal, než je dnes nedostačujících 500 mil. Kč. Tyto prostředky bude moci pošta využít mj. na růst platů.Klára Pěknicová
pověřená řízením odboru tisku a PR

vytisknout  e-mailem