Elektronická fakturace  

Přejdi na

Elektronická fakturace  


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Portál občana půl roku po spuštění: Česko je opět o krok blíže digitálnímu státu

Půl roku od vydání prvního elektronického občanského průkazu s čipem vlastní eObčanku už 570 000 občanů. Čip, který lze využít pro komunikaci se státem, si aktivovala třetina dospělých držitelů. 

 

Zároveň se rozšiřuje nabídka dostupných elektronických služeb, které je možné díky eObčance využívat na Portálu občana v doméně https://www.gov.cz/.

Nové možnosti eGovernmentu představil dnes, 14. prosince 2018, ministr vnitra Jan Hamáček (CSSD) na tiskové konferenci k půl roku od spuštění Portálu občana. V rámci Portálu občana funguje nová služba „Nahlížení do katastru nemovitostí“ a řada dalších novinek se chystá pro rok 2019. Jde mj. o služby centrálního registru řidičů či živnostenského rejstříku. Změny se týkají i datových schránek, které se po deseti letech dočkají změny uživatelského prostředí i zlepšení funkcionalit. "Portál občana považuji za klíčový projekt eGovernmentu. Proto je důležité, že lidem nabízí stále další nové funkce, jako je čerstvě spuštěné nahlížení do katastru nemovitostí. Zatímco před půl rokem bylo služeb 37, dnes jich Portál nabízí přes 60," uvedl Jan Hamáček. O zájmu o tyto služby svědčí dle ministra vnitra i to, že třetina z cca 570 tisíc držitelů nových občanských průkazů s čipem si aktivuje jejich funkci pro online prokazování totožnosti.

Cílem digitalizace státní správy mimo jiné je, aby nově vznikající služby a portály jednotlivých institucí využívaly Portál občana nejen jako rozcestník, ale aby se postupně sjednotily, co se týče vizuální stránky a uživatelských principů. Ministerstvo vnitra začalo tím, že připravilo nový styl uživatelského rozhraní datových schránek, které kromě nových funkcí přináší i nový design ve stylu Portálu občana, který je uzpůsobený i pro mobilní telefony a sociální sítě. Vyhlásili jsme také soutěž pro studenty o návrh nového loga.

Základní data:
Počet vydaných eObčanek 570 000
Počet aktivovaných čipů 190 000
Počet zřízených datových schránek 937 508
Aktuálně zpřístupněných datových schránek 817 638
Celkový počet uživatelů datových schránek 1 331 634
Počet odeslaných datových zpráv prostřednictvím datových schránek od spuštění v roce 2009 607 milionů
Počet uspořených stránek textu 1,5 miliardy

  

Klára Pěknicová
pověřena řízením odboru tisku a public relations

  

vytisknout  e-mailem