Elektronická fakturace  

Přejdi na

Elektronická fakturace  


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Ministerstvo vnitra uspořádalo druhý ročník konference o eGovernmentu

V prostorách Centra architektury a městského plánování v Praze se dnes, 3. prosince 2018, uskutečnila konference Ministerstva vnitra pořádaná spolu se státním podnikem NAKIT Snadná navigace světem úřadů. Resort vnitra na konferenci představil kroky v oblasti elektronizace veřejné správy. 

Mezi témata konference patřil například Portál občana a další online služby nebo představení postupu prací v rámci vize Digitální Česko. Náměstek ministra vnitra pro informační technologie Jaroslav Strouhal zdůraznil, že portál občana jako základní platforma pro komunikaci občana s veřejnou správou je už dnes v ostrém provozu. Občané automaticky od začátku července dostávají občanské průkazy s čipem, které mohou použít jako bezpečný identifikační klíč k online službám veřejné správy, bez problémů funguje národní bod, který zprostředkovává zaručené ověření identity uživatelů, postupně budou přibývat nové užitečné služby – v příštích měsících to bude např. náhled na kartu řidiče, údaje z živnostenského rejstříku nebo zobrazení listů vlastnictví v katastru nemovitostí,“ uvedl náměstek Strouhal v rámci svého vystoupení na konferenci, kterou Ministerstvo vnitra a NAKIT pořádaly pro veřejnou správu – tedy zástupce obcí, měst a krajů. 

Program konference měl šest tematických bloků a posluchači mohli online pokládat řečníkům otázky. V samostatném bloku Digitální Česko popsal Vladimír Dzurilla, vládní zmocněnec pro IT a digitalizaci a ředitel NAKIT, postupující práce na digitalizaci. Vyzdvihl roli této specializované státní agentury při technické realizaci projektů eGovernmentu podle požadavků Ministerstva vnitra.     

Digitální šampion Ondřej Felix ve svém vystoupení zdůraznil klíčové pilíře architektury eGovernmentu – mezi ně patří nutnost důsledně dodržovat zásadu, že klient poskytuje data pouze jednou a v případě, že je nějaký úřad potřebuje pro výkon své agendy, jednoduše je získá z propojeného datového fondu.

V rámci konference, kterou bylo možné sledovat živě na internetu, zástupci resortu vnitra také zmínili, že úplně nový vzhled získá uživatelské rozhraní datových schránek. Nový design bude plně responzivní, tedy pro všechny druhy zařízení, a bude uživatelsky postaven na konceptu Portálu občana. S tím souvisí také to, že ministerstvo vyhlásilo na konci listopadu veřejnou soutěž na návrh nového loga datových schránek pro studenty škol do 26 let.

Klára Pěknicová
pověřená řízením odboru tisku a public relations 

vytisknout  e-mailem