Elektronická fakturace  

Přejdi na

Elektronická fakturace  


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Jan Hamáček se sešel s makedonským ministrem vnitra, podepsali dohodu o vracení nelegálních migrantů

Migrační problematika, pokračování vysílání našich policistů do Makedonie, pomoc české policie při výcviku makedonských policistů, výměna zkušeností pohraničních policií nebo podpis protokolu mezi oběma vládami o zpětném přebírání osob s neoprávněným pobytem, to byly hlavní body setkání ministrů vnitra Česka a Makedonské republiky, které se dnes, 30. listopadu 2018, uskutečnilo v Praze. 

Ministři vnitra Jan Hamáček (ČSSD) a Oliver Spasovski se shodli na tom, že udržet klid na makedonsko-řecké hranici je pro bezpečnost v Makedonii i celé Evropě klíčové. Jan Hamáček proto makedonského kolegu ujistil, že Česko je připraveno pokračovat ve vysílání českých policistů do Makedonie, a dále tak pomáhat s řešením migrace na západobalkánské trase. Zhoršující se situace sice v Řecku nedosahuje hodnot z dob migrační krize, zachovat silnou přítomnost ČR v regionu západního Balkánu je však dle Jana Hamáčka nezbytné i v případě, že ochranu hranic převezme Frontex.

Za necelé čtyři roky vyslala ČR do Makedonie postupně 22 kontingentů s 854 policisty a poskytla Makedonii 73 milionů korun na lepší technické vybavení k ochraně hranic, z toho jen letos 25 milionů Kč na technické vybavení pro makedonskou pohraniční policii. Začátkem příštího roku je Ministerstvo vnitra připraveno uvolnit další 1 mil. eur z programu Pomoc na místě.

„Děkuji kolegovi Spasovskému za návštěvu. Spolupráce našich zemí v bezpečnostní oblasti je už několik let nadstandardní. Vážíme si toho, co Makedonie na svých hranicích dělá pro bezpečnost Evropy, a dokazuje tak, že efektivně chránit hranice lze. Vnímáme také, že kvůli situaci v Řecku čelí Makedonie oproti loňsku nárůstu nelegální migrace o stovky procent. Proto jsme připraveni na místě dále pomáhat personálně, zkušenostmi i finančně,“ uvedl ministr vnitra Hamáček. Součástí jednání byl i podpis protokolu mezi vládami Česka a Makedonie k provádění Dohody o zpětném přebírání neoprávněně pobývajících osob. „Společný podpis protokolu považuji za úspěch, protože readmisní dohoda představuje důležitý nástroj boje proti nelegální migraci,“dodal Jan Hamáček.

Ministerstvo vnitra je také připraveno jednat o spolupráci výcvikových a vzdělávacích center pro policisty, pomoci české policie při výcviku makedonských policistů i výměně zkušeností mezi službami pohraniční policie a kriminální policie, o což má zájem makedonská strana.

Klára Pěknicová
pověřená řízením odboru tisku a public relations

Odkazy do noveho okna

f_01.jpg

f_01.jpg 

Detailní náhled

f_02.jpg

f_02.jpg 

Detailní náhled

f_03.jpg

f_03.jpg 

Detailní náhled

f_04.jpg

f_04.jpg 

Detailní náhled

f_05.jpg

f_05.jpg 

Detailní náhled

f_06.jpg

f_06.jpg 

Detailní náhled

f_07.jpg

f_07.jpg 

Detailní náhled

f_08.jpg

f_08.jpg 

Detailní náhled

vytisknout  e-mailem