Elektronická fakturace  

Přejdi na

Elektronická fakturace  


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Ministerstvo vnitra prosadilo zvýšení odškodnění pro dobrovolné hasiče

Na návrh Ministerstva vnitra schválila vláda dnes, 31. 10. 2018, změnu nařízení vlády o mimořádném odškodnění osob za poškození na zdraví při plnění úkolů požární ochrany. Odškodnění pro pozůstalé po dobrovolných hasičích a dalších osobách, které pomáhaly při požárním zásahu, se zvýší na dvanáctinásobek průměrné měsíční mzdy. 

Změnou nařízení vlády dojde k navýšení vypláceného odškodnění v případě úmrtí při plnění úkolů požární ochrany na dvanáctinásobek průměrné měsíční mzdy všem skupinám pozůstalých po dobrovolných hasičích a osobách pomáhajících u zásahu.  „Odškodnění profesionálních hasičů se nemůže diametrálně lišit od odškodnění hasičů dobrovolných. Život v takovýchto situacích nasazují všichni stejně a z pohledu dobrovolných hasičů se jednalo o nespravedlnost. Proto jsme vládě navrhli změnu nařízení, která nerovnováhu alespoň částečně odstraní,“ uvedl k předkládanému návrhu ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD).

Doposud platilo, že jsou pozůstalí po příslušníku bezpečnostního sboru odškodnění dvanáctinásobkem měsíčního služebního příjmu, zatímco pozůstalí po dobrovolném hasiči nebo osobě, která se zásahem pomáhá, se odškodňovali nejvýše šestinásobkem průměrné mzdy. Pokud tedy došlo při zásahu k úmrtí profesionálního hasiče a současně hasiče dobrovolného, bylo odškodnění pozůstalým diametrálně odlišné. Snahou Ministerstva vnitra bylo přiblížit výši částek odškodnění při úmrtí, k němuž došlo při plnění úkolu ve veřejném zájmu.

Klára Pěknicová
pověřená řízením odboru tisku a PR

vytisknout  e-mailem