Elektronická fakturace  

Přejdi na

Elektronická fakturace  


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Národní archiv se v sobotu otevře veřejnosti

V sobotu 20. října 2018 v době od 10 do 18 hodit bude možné mimořádně navštívit Národní archiv a Státní oblastní archiv v Praze. V budovách na Chodovci a v Dejvicích je připraven po celý den bohatý program pro dospělé i dětské návštěvníky. 

Den otevřených dveří se koná při příležitosti 100. výročí vzniku československého státu a návštěvníci se seznámí s prací obou institucí, dostanou se do běžně nepřístupných prostor, prohlédnou si unikátní archivní dokumenty a vyzkouší si další doprovodné aktivity pro poučení i zábavu.

V budově na pražském Chodovci jsou připraveny pravidelné exkurze do archivních depozitářů i restaurátorských ateliérů, výstavy archivních dokumentů, odborné přednášky, genealogická poradna, čtení z pamětí politika Jana Malypetra v podání herce Jiřího Štrébla nebo koncert skupiny Ostravská bandaska s programem skladeb připomínajících konec habsburské monarchie a vznik republiky. V tvořivé dílně si dospělí mohou vyrobit vlastní záložku do knihy nebo přitisknout pečeť na ruční papír. Pro děti je připravena například výroba kokard v národních barvách nebo archivní hra. Příslušníci Hasičského záchranného sboru hlavního města Prahy budou od 14 do 18 hodin demonstrovat před budovou archivu ukázky hasičské techniky.

Budova v Dejvicích je nejstarší účelovou archivní budovou u nás postavenou ve 30. letech 20. století ve funkcionalistickém stylu dle projektu architekta Jaroslava Fragnera. I zde je možné v rámci prohlídkové trasy nahlédnout do běžně nepřístupných prostor a seznámit se s péčí o naše kulturní dědictví. Pro děti jsou připraveny dílny s tvorbou erbů, pečetí a rodokmenů.


Adresy budov:
Archivní 4, Praha 4
Milady Horákové 133, Praha 6
Další informace naleznete na www.nacr.cz a www.soapraha.cz.
Klára Pěknicová
pověřená řízením odboru tisku a PR

vytisknout  e-mailem