Elektronická fakturace  

Přejdi na

Elektronická fakturace  


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Další krok v digitalizaci státní správy: eSbírka a eLegislativa zjednoduší občanům přístup k platnému právu

Ministerstvo vnitra uzavřelo smlouvu s dodavateli systémů eSbírka a eLegislativa. Oba systémy by měly vzniknout do dvou let tak, aby od 1. 1. 2021 mohli začít fungovat v ostrém provozu. Cílem projektu je zajistit zvýšení dostupnosti, přehlednosti a srozumitelnosti platného práva a zvýšení kvality, efektivity a transparentnosti jeho tvorby. 

Ministerstvo vnitra podepsalo smlouvu s vítězi veřejných zakázek, kteří zajistí realizaci projektů e-Sbírka a e-Legislativa. Jsou jimi společnosti Asseco Central Europe, a.s., a S-EPI, s.r.o. „Projekty eSbírka a eLegislativa přinesou zásadní zlepšení přístupu k právním předpisům, orientaci v nich, a zároveň zjednoduší a zpřehlední celý legislativní proces,“ uvedl ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) s tím, že by měly začít fungovat od ledna 2021. „Vedle Portálu občana a eObčanek jde o další zásadní krok v digitalizaci veřejné správy a zpřístupnění správy státu občanům jednoduše a on-line,“ doplnil ministr.

V eSbírce bude snadno dostupné právně závazné elektronické znění Sbírky zákonů a mezinárodních smluv garantované státem. Pro lepší orientaci ve svých právech a povinnostech se uživatel také bezplatně dostane jak na aktuální, tak na minulé verze právních předpisů včetně možnosti upozornění na změnu daného předpisu. Vedle závazné podoby bude právní předpis v elektronické podobě zpřístupněn i v dalších formátech umožňujících následné využití dat v komerčních i neziskových projektech.

Systém eLegislativa představuje moderní nástroje pro tvorbu a projednání právních předpisů. Zvýší přehlednost a systematičnost tvorby právních předpisů zápisem změn přímo do jejich úplného znění. Zajistí rychlý, jednotný a plně elektronický oběh a podepisování dokumentů, poskytne přehledné prostředí pro tvorbu práva a zjednoduší a zrychlí legislativní práci. Široká veřejnost bude moci v eLegislativě snáze sledovat průběh přípravy legislativních změn a bude moci lépe se připravit na jejich zavedení do praxe.

Na projektech spolupracuje Ministerstvo vnitra s Úřadem vlády ČR, Kanceláří Poslanecké sněmovny a Senátu Parlamentu České republiky, s kraji a dalšími správními úřady.

Marika Vitnerová
pověřená řízením odboru tisku a public relations

vytisknout  e-mailem