Elektronická fakturace  

Přejdi na

Elektronická fakturace  


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Prohlášení ministra vnitra: Matriky se rušit nebudou

Už před nástupem do funkce ministra vnitra jsem opakovaně zdůrazňoval, že odmítám takové způsoby změny financování, které by ve finále vedly k rušení matrik. Svůj slib plním. Reforma financování matrik, kterou připravil můj předchůdce, se musí odložit. I při debatách se starosty v regionech se ukázalo, že by na provoz matrik některé radnice neměly finanční prostředky. To považuji za nepřijatelné. 

Způsob financování matrik musíme upravit, ale ne ve spěchu a pomocí experimentů. Rozhodl jsem proto o odložení změn ve financování matričních úřadů, které měly začít platit od ledna 2019. Odložení využijeme k odborné a velmi důkladné diskusi se zástupci měst a obcí. Společně budeme hledat nejvhodnější způsob financování matrik i výši příspěvku na přenesený výkon státní správy.

Aktuálně se připravuje návrh rozdělení příspěvku na výkon státní správy pro obce pro rok 2019 bez výkonového financování matriční agendy, to znamená se zachováním stávajícího způsobu výpočtu financování dle velikosti správního obvodu. Matriky se tedy budou zatím dál financovat podle počtu obyvatel obce, nikoli podle počtu výkonů.

Nenavrhneme žádné rušení matrik ani omezení služeb veřejné správy v území, obce si o zachování matriky za transparentního nastavení financování mohou rozhodnout samy.

  

Jan Hamáček
ministr vnitra

vytisknout  e-mailem