Elektronická fakturace  

Přejdi na

Elektronická fakturace  


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Česká republika posílá na pomoc do Thajska své hasiče

Ministr vnitra Jan Hamáček rozhodl, že do Thajska dnes odletí dva příslušníci Hasičského záchranného sboru ČR, aby na místě prověřili možnosti, jak by Česká republika mohla pomoci při záchraně mladých thajských fotbalistů a jejich trenéra, kteří zůstali uvězněni v zatopené jeskyni na severu země. Pomoc thajským úřadům v minulých dnech nabídl premiér Andrej Babiš. 

Dva zkušení hasiči, které po dohodě s ministrem vnitra Janem Hamáčkem vybral generální ředitel Hasičského záchranného sboru genmjr. Drahoslav Ryba, odletí dnes v odpoledních hodinách linkou z Vídně nejdřív do Bankoku a dále na sever Thajska do provincie Čiang Rai. Ppor. Petr Vodička má zkušenosti ze zahraničních misí, působil například v Íránu po zemětřesení v roce 2003, ve stejném roce pomáhal v Alžíru, o dva roky později byl v Pákistánu. S Trauma týmem ČR se účastnil i mise v Nepálu, kam byl v roce 2015 vyslán po ničivém zemětřesení.  Plk. David Kareš má zkušenosti z mnoha velmi nestandardních zásahů. Bylo to například při zásahu u vyproštění české lodi v Drážďanech, odstranění spadlé Trojské lávky v Praze, při sesuvech půdy v Bulharech a v neposlední řadě při zásahu po výbuších v muničních skladech ve Vrběticích.
 
Oba hasiči budou na místě ve spolupráci s českou ambasádou a po dohodě s thajskými úřady prověřovat, jaký typ pomoci, včetně možného zapůčení čerpadel, by ČR mohla poskytnout thajským záchranným složkám při vyprošťování 12 chlapců a jejich trenéra ze zatopené jeskyně Tham Luang tak, aby záchranná operace byla co nejúčinnější. Česká republika v minulých dnech rovněž nabídla thajské straně pomoc českých potápěčů, kteří jsou schopni okamžitě vyrazit na místo, bude-li o ně zájem.
 

Marika Vitnerová
pověřená řízením odboru tisku a public relations

vytisknout  e-mailem