Elektronická fakturace  

Přejdi na

Elektronická fakturace  


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Vystavení obálky se zapsanými posledními slovy Tomáše Garrigua Masaryka

Poslední slova Tomáše Garrigua Masaryka čekají na zveřejnění 

Zapečetěná obálka, která skrývá poslední zapsaná slova Tomáše Garrigua Masaryka, bude od 30. dubna 2018 k vidění na výstavě Labyrintem dějin českých zemí.  Při obměně exponátů, neboť dle archivního zákona se mohou originály vystavovat jen měsíc, zaujme tato výjimečná archiválie místo vedle Masarykova konceptu Washingtonské deklarace v části Republika československá.

V roce 2005 předal Antonín Sum, osobní tajemník Jana Masaryka, vedoucímu Oddělení fondů nestátní provenience a archivních sbírek Národního archivu Jiřímu Křesťanovi zalepenou obálku s nadpisem „pečeť do r. 2025“ a sdělil, že uvnitř jsou slova T. G. Masaryka, která si Jan Masaryk zapsal u otcova smrtelného lože. V roce 2017 bylo na stránkách Národního archivu zahájeno odpočítávání, kolik času ještě zbývá do otevření záhadné obálky. Zbývá ještě více než sedm let...

Výstava Labyrintem dějin českých zemí je součástí akcí konaných při oslavách stého výročí vzniku samostatného československého státu. Koná se v Císařské konírně Pražského hradu od 27. února do 1. července 2018.

Výstava se věnuje sedmnácti hlavním tématům českých a československých dějin a v jejich rámci představuje mnoho konkrétních příběhů, které formovaly český stát od 10. do 21. století. Vystaveny jsou zde naprosto unikátní originály či faksimile archiválií i trojrozměrné exponáty, přibližující jednotlivá období vývoje státu.

  

Marika Vitnerová
pověřená řízením odboru tisku a public relations

vytisknout  e-mailem