Elektronická fakturace  

Přejdi na

Elektronická fakturace  


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Národní archiv zpřístupnil nově nalezené záznamy procesu s Rudolfem Slánským

Národní archiv zpřístupnil na svém webu první digitalizované zvukové záznamy politického procesu s Rudolfem Slánským. Digitalizováno bylo prozatím několik dnů procesu a dostupné jsou výpovědi Vlada Clementise, Ludvíka Frejky, Vojtěcha Jančíka, Josefa Franka, znalců Jana Součka a Josefa Čekala a prokurátora Josefa Urválka. 

Audiovizuální a další dokumenty z procesu s Rudolfem Slánským, které byly letos nalezeny v Panenských Břežanech, jsou součástí archivního souboru Národního archivu č. NAD 1261 KSČ – Ústřední výbor 1945–1989. V současné době probíhá v  Českém rozhlasu digitalizace zvukových záznamů z procesu s Rudolfem Slánským a další zvukové záznamy budou zveřejňovány na stránkách Národního archivu po dokončení jejich digitalizace.

Ministerstvo vnitra, Ministerstvo kultury, Národní archiv, Národní filmový archiv a další instituce začaly ihned po objevení nálezu intenzivně spolupracovat, aby došlo k rychlé sanaci poškozených archiválií s jasným cílem, aby tento proces v rámci České republiky prováděly k tomu specializované instituce.

Ministerstvo vnitra usiluje o co nejrychlejší zveřejnění nalezených archiválií na stránkách Národního archivu, aby k jejich obsahu měli badatelé snadný přístup a mohla začít otevřená vědecká diskuse co nejširšího okruhu badatelů.

Další informace i digitalizované záznamy naleznete na stránkách Národního archivu.
https://www.nacr.cz/fondy-a-pomucky/proces-slansky/.

Marika Vitnerová
pověřená řízením odboru tisku a public relations

vytisknout  e-mailem