Elektronická fakturace  

Přejdi na

Elektronická fakturace  


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Národní archiv zapůjčil cenné exponáty na výstavu V základech státnosti

Národní archiv, který náleží do kompetence Ministerstva vnitra, zapůjčil na výstavu V základech státnosti výjimečné originály pergamenových listin z 13. a 14. století, které symbolizují českou státnost. Od 10. do 15. ledna 2018 bude výstava v Císařské konírně Pražského hradu zdarma přístupna veřejnosti. 

Z archivního fondu Archiv české koruny, který je Národní kulturní památkou, bylo zapůjčeno sedm pergamenových listin. Čtyři z nich jsou opatřeny zlatou bulou, ke dvěma jsou přivěšeny voskové pečeti a papežská listina je opatřena olověnou bulou.
  
Seznam exponátů zapůjčených na výstavu V základech státnosti:
  1. Fridrich II., zvolený císař římský, daruje a potvrzuje Přemyslu Otakarovi I., králi českému, své panství Floss, hrad Schwarzenberg a jiné hrady a statky. Basilej, 1212, září 26.
  2. Fridrich II., zvolený císař římský, uděluje Jindřichovi, markraběti moravskému, a jeho dědicům místo a hrad Möckern (Mocran et Mocran). Basilej, 1212, září 26.
  3. Fridrich II., král římský, potvrzuje volbu Václava I., syna českého krále Přemysla Otakara I., za českého krále. U Ulmu, 1216, červenec 26.
  4. Fridrich II., císař římský, potvrzuje Václavovi I. po smrti jeho otce Přemysla Otakara I., krále českého, Království české. Melfi, 1231, červenec.
  5. Albrecht I. potvrzuje českému a polskému králi Václavovi III. všechny výsady, léna, práva a svobody, které měl jeho otec král Václav II. a jeho předchůdci, čeští králové. Norimberk, 1305, srpen 20.
  6. Papež Kliment VI., který vyňal pražský kostel z pravomoci mohučského arcibiskupství a povýšil jej na metropolitní na žádost Jana, krále českého, dává pražskému arcibiskupovi právo pomazat a korunovat českého krále. Avignon, 1344, květen 5.
  7. Karel, král římský a český, potvrzuje z moci římské královské hodnosti inserovanou listinu Fridricha II., voleného císaře římského, danou 26. září 1212 v Basileji Přemyslovi I., která potvrzuje jemu a jeho nástupcům hodnost královskou a uděluje mu České království. Praha, 1348, duben 7.
  
Výstava je součástí projektu Založeno 1918, na kterém spolupracují Ministerstvo vnitra, Poštovní muzeum, Kancelář prezidenta republiky, Správa Pražského hradu a Vojenský historický ústav. Projekt zahrnuje další akce pořádané v areálu Pražského hradu. Ministerstvo vnitra v jeho rámci připravuje samostatnou výstavu Labyrintem dějin českých zemí, která proběhne od února do července 2018 v Císařské konírně.
Odkazy do noveho okna

Foto 01.JPG

Foto 01.JPG 

Detailní náhled

Foto 02.JPG

Foto 02.JPG 

Detailní náhled

Foto 03.JPG

Foto 03.JPG 

Detailní náhled

Foto 04.JPG

Foto 04.JPG 

Detailní náhled

vytisknout  e-mailem