Elektronická fakturace  

Přejdi na

Elektronická fakturace  


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Ministerstvo vnitra splnilo zadání vlády a vypracovalo novelu zákona o zbraních

Ministerstvo vnitra dnes, v pátek 10. listopadu 2017, poslalo do meziresortního připomínkového řízení novelu zákona o zbraních. Jde o novelu, jejíž vypracování uložila Ministerstvu vnitra vláda. 

Novela reaguje na změnu evropské směrnice o zbraních, kterou Ministerstvo vnitra odmítá a proti které vláda ČR podala žalobu na neplatnost. Do rozhodnutí soudu je však nutné v určité podobě části směrnice implementovat. „Nic se nemění na tom, že jsme proti nové podobě směrnice EU, nicméně vláda nám svým usnesením nařídila zahrnout některé změny do novely zákona o zbraních. Nejde tedy o naše návrhy a naši experti části směrnice do novely zapracovali tak, aby se nařízení EU dotklo držitelů zbraní co nejméně,“ uvedl ministr vnitra Milan Chovanec. Ministerstvo vnitra zvolilo variantu v minimalistickém, nejnutnějším rozsahu, která negativní dopady tzv. odzbrojovací směrnice EU utlumí. Úvodní návrh textu novely teď dostanou ostatní resorty a další připomínková místa k posouzení a případnému doplnění. Teprve pak bude materiál moci schvalovat vláda.

V souladu s uvedeným usnesením vlády a rozsáhlou analýzou legislativního řešení dopadů revidované směrnice o zbraních navíc Ministerstvo vnitra do května 2019 předloží balíček nových zákonů, které budou problematiku civilních zbraní řešit nově a komplexně.

Hlavní změny návrhu:

  • Zavádění dvou nových kategorií zbraní: A-I a C-I. Jde o zbraně, které dnes tvoří podmnožinu zbraní kategorie B, resp. D.
  • Zpřesnění podmínek nabývání vlastnictví, držení a nošení vybraných kategorií zbraní a střeliva. Vymezení důvodů, pro které lze žádat o udělení výjimky.
  • Omezení velkokapacitních zásobníků.
  • Kontrola a předávání informací mezi držiteli zbrojních licencí a Policií České republiky a mezi členskými státy navzájem.
  • Doba platnosti zbrojního průkazu se v souladu s požadavky revidující směrnice zkrátí z deseti let na pět let.
  • Úprava výše souvisejících správních poplatků.

Celý proces je urychlen tak, aby se stihla implementační lhůta, která končí 14. září 2018.


Lucie Nováková
ředitelka odboru tisku a PR

vytisknout  e-mailem