Elektronická fakturace  

Přejdi na

Elektronická fakturace  


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Ministr vnitra předal 5 mil. Kč krajanům v Texasu postiženým hurikánem Harvey

Ministr vnitra Milan Chovanec v rámci své pracovní cesty do USA předal dar České republiky krajanské komunitě v Texasu. Pomoc ve výši 5 milionů Kč je určená rodinám v oblasti La Grange, které přišly o domovy následkem extrémních záplav vzniklých při hurikánu Harvey. 

Dar převzali 14. září 2017 v sídle ambasády ČR ve Washingtonu Brian Vanicek, honorární konzul ČR v Texasu, a Ed Janecka, soudce v texaském okresu Fayette, do kterého oblast La Grange spadá.Je obdivuhodné, jak krajanské komunity v Texasu i po letech udržují zvyky země svého původu. Ještě obdivuhodnější je, že vždy, když je třeba, bez váhání organizují sbírky na pomoc České republice, tak jako např. téměř na den přesně před 15 lety při povodních v roce 2002 nebo v roce 2013. Rychlou pomoc krajanům, kteří při přírodní katastrofě přišli o domovy, považujeme za samozřejmý projev solidarity s lidmi, kteří na nás nezapomněli a my jsme nezapomněli na ně,“ uvedl ministr vnitra Milan Chovanec s tím, že jde o akutní nejnaléhavější podporu postiženým rodinám a v případě potřeby je vláda ČR připravena v podpoře krajanů pokračovat nejen ve státu Texas. Peníze Česko poskytlo na zajištění základních potřeb, tedy přístřeší, potravin, pitné vody, zdravotnických a hygienických potřeb, částku uvolnilo Ministerstvo zahraničních věcí z humanitární části rozpočtu.

Připravenost pomoci
O formě pomoci ČR krajanské komunitě mluvil ministr vnitra také ve středu 13. září 2017 při schůzkách s členem Sněmovny reprezentantů za stát Texas a spolupředsedou skupiny přátel ČR Joem Bartonem i předsedou Výboru pro vnitřní bezpečnost Sněmovny reprezentantů za stát Texas Michaelem McCaulem, který okrsek, do kterého oblast La Grange patří, přímo zastupuje. Kromě toho byla tématem jednání také např. bezpečnostní situace v obou zemích nebo dopady aktuální migrační krize.

Texas je stát s významným zastoupením českých krajanských spolků. Ničivé záplavy v důsledku hurikánu Harvey stát zasáhly v minulých dnech. Kromě odhadovaných nákladů na obnovu přes 4 bil. Kč si katastrofa vyžádala desítky lidských obětí a miliony vysídlených obyvatel.


Lucie Nováková
ředitelka odboru tisku a public relations

vytisknout  e-mailem