Elektronická fakturace  

Přejdi na

Elektronická fakturace  


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Vláda schválila další opatření pro rozvoj bezpečnosti na mezinárodních letištích ČR

Vláda dnes, 24. července 2017, schválila na návrh Ministerstva vnitra dva klíčové materiály, které zásadním způsobem doplní bezpečnostní standardy na mezinárodních letištích v ČR. Dojde tam tak například k modernizaci kamerových systémů včetně systému automatické detekce obličejů nebo zavedení systému rozpoznání registračních značek vozidel. Díky tomu bude možné lépe monitorovat cestující, kteří se na letištích a v jejich okolí pohybují. Rozšířená opatření vyjdou na cca 672 milionu korun. 

V oblasti zvyšování bezpečnosti na letištích je Česká republika velmi aktivní. Už v roce 2015 byl zahájen projekt, jehož cílem je zvýšení bezpečnosti nejen na pražském letišti. Financován je z rozpočtu České republiky a participují na něm bezpečnostní složky. „Součástí tohoto projektu jsou i schválené materiály, které zásadním způsobem doplňují bezpečnostní standardy a opatření na mezinárodních letištích v ČR,“ uvedl první náměstek ministra vnitra Jiří Nováček.

Letiště Václava Havla Praha
Pražské letiště se dočká instalace dalších 145 speciálních kamer rozpoznávajících obličeje, které dokáží okamžitě porovnat zachycenou tvář s databází zájmových nebo hledaných osob. Kamerový systém bude také doplněn o dalších 30 přehledových kamer. Všechny přístroje budou umístěny v tranzitním prostoru tak, aby dohlédly i do nástupních mostů k letadlům, do jednotlivých prstů letištních terminálů nebo spojovacích prostor. Předpokládané náklady na daná opatření a s nimi spojené technické prostředky jsou cca 87 milionů korun a zaplatí je Ministerstvo vnitra. 

Ostatní mezinárodní letiště (letiště Brno-Tuřany, Karlovy Vary, Pardubice a Ostrava)
Jedním z chystaných opatření na ostatních mezinárodních letištích je modernizace kamerového systému, jehož součástí je i systém detekce obličejů. Na letištích dále přibyde systém pro rozpoznání registračních značek automobilů, který umožní důkladný monitoring aut pohybujících se v okolí letiště. Na letištích by se měly objevit i čtečky dokladů a palubních vstupenek, což zajistí kontrolu vstupu cestujících do neveřejných, resp. tranzitních prostor letiště. Celkové náklady na opatření jsou cca 585 mil. Kč, z rozpočtu ministerstva půjde přibližně 482 mil. Kč.

Navrhovaná opatření a systémové úpravy pro zvýšení bezpečnosti letišť nevyžadují žádné legislativní změny. Jedná se o investice do technických prostředků, které jsou nebo budou ve správě bezpečnostních složek státu.

 

Lucie Nováková
ředitelka odboru tisku a public relations

vytisknout  e-mailem