Elektronická fakturace  

Přejdi na

Elektronická fakturace  


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Vyjádření ministra vnitra ke kritice nedostatečné kontroly vnitřních hranic

Ostře se ohrazuji proti výtkám německého politika Armina Schustera týkajícím se práce českých policistů na vnitřních hranicích ČR. Česká republika je stejně jako ostatní členské země EU vázána při aktivitách na vnitřních hranicích schengenskými pravidly o neprovádění kontrol. V souvislosti s migrační krizí jsme přistoupili k výraznému zintenzivnění našich aktivit na vnitřních hranicích. To také potvrdila ve své zprávě Evropská komise. Současný stav je tak maximem možného, co schengenská pravidla umožňují. Potvrzuje to i schengenské hodnocení ze strany Evropské komise, které proběhlo na jaře tohoto roku a které na naší straně neshledalo žádné nedostatky. 

 

Závojové pátrání nenahrazuje hraniční kontroly a policie ho provádí soustavně na celém území ČR mnohdy i ve spolupráci s německou policií. Policie mě ujistila, že 90 % nelegálních migrantů zajišťuje na jižní Moravě, tzn. při jejich vstupu na území. Je tedy naprosto vyloučené, aby přes území ČR přejížděly stovky cizinců v pátrání, aniž by se dostaly do hledáčku PČR.

Česká policie je s německými partnery ve velice úzkém kontaktu a o žádných problémech ve vzájemné spolupráci na vnitřních hranicích nemá informace. Při konání summitu G20 byly zřízeny společné hlídky české a německé policie v příhraničních oblastech, při kterých probíhala nepřetržitá výměna informací. Dle informací PČR osoby, které německá policie zajistila, měly pobytový vztah k SRN. Z toho důvodu jsou vedeny jako osoby v pátrání v systému německé policie, nikoliv v systému ČR, a zadržela je až německá strana při dočasné kontrole na hranicích.

V této záležitosti se obrátím na spolkového ministra vnitra, protože taková prohlášení podle mého názoru jen znevažují česko-německou policejní spolupráci, která vždy byla a je na vysoké úrovni. Celou záležitost vnímám jako vnitřní politické hrátky, které do evropské politiky nepatří.

Milan Chovanec
ministr vnitra

vytisknout  e-mailem