Elektronická fakturace  

Přejdi na

Elektronická fakturace  


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Vznikne Národní jednotka pro zpracování údajů ze jmenné evidence cestujících

Dne 10. července 2017 vláda schválila vznik Národní jednotky pro zpracování údajů ze jmenné evidence cestujících (PNR). Vznik jednotky navazuje na evropskou směrnici o využívání jmenné evidence cestujících v letecké dopravě. Analýza údajů z rezervačního systému leteckých dopravců umožní lépe odhalovat, vyšetřovat i stíhat terorismus a další závažnou trestnou činnost a zároveň jim předcházet. 

Národní jednotka vznikne v rámci Národní centrály proti organizovanému zločinu. Jednotka by měla zahájit činnost 25. května 2018 a v první fázi by měla mít 14 členů. „Vznik Národní jednotky je krok správným směrem. Díky informacím od leteckých dopravců o cestujících v letecké dopravě a jejich možnému sdílení s dalšími orgány vymáhajícími právo budeme moci účinněji bojovat s terorismem. Národní jednotka v rámci NCOZ tak bude tyto údaje včas analyzovat a díky tomu dokážeme zajistit větší bezpečnost našich občanů,“ uvedl ministr vnitra Milan Chovanec s tím, že základem úspěchu v boji proti terorismu vždy byla výměna informací. „Výměnu důležitých informací a poznatků nám usnadní síť národních jednotek, které vznikají i v dalších zemích, a to jak v rámci EU, tak v rámci USA či Austrálii,“ dodal ministr vnitra.

Hlavním cílem jednotky NCOZ bude posuzování cestujících před jejich příletem do ČR či odletem ze země, a to kvůli identifikaci osob, které mohou být zapojeny do teroristického či jiného závažného trestného činu, a poskytování informací kompetentním orgánům, jako jsou např. zpravodajské služby nebo Celní správa.

Na vybudování informačního systému PNR v České republice vyčlenila Evropská unie v rámci Fondu pro vnitřní bezpečnost finanční prostředky ve výši 60 mil. Kč.

Jmenná evidence cestujících
Používání PNR schválil před rokem Evropský parlament. Analýza údajů PNR umožní automatizované zpracování údajů z rezervačních a odbavovacích systémů leteckých dopravců, které budou moci využívat orgány v boji proti terorismu a závažné trestné činnosti. Systém bude sloužit ke ztotožnění osob, které mohou být zapojeny do teroristického trestného činu či jiného závažného trestného činu, k identifikaci neznámých osob nebo ke zpětnému dohledání vazeb mezi cestujícími a jejich pohybu. Analýza údajů z letecké dopravy se již osvědčila např. v USA a Velké Británii.


Lucie Nováková
ředitelka oboru tisku a PR

vytisknout  e-mailem