Elektronická fakturace  

Přejdi na

Elektronická fakturace  


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Policie plánuje více využívat tzv. drony, např. při pátrání po pohřešovaných osobách

Vláda dnes, ve středu 3. května 2017, schválila materiál Ministerstva vnitra, který definuje přístup Policie ČR k bezpilotním leteckým prostředkům, tzv. dronům. Materiál vyhodnocuje možnosti jejich využívání a současně definuje možná bezpečnostní rizika, která jejich volné využívání může přinášet. 

Materiál mj. reaguje na skutečnost, že v poslední době došlo k rychlému vývoji technologií i k větší dostupnosti dronů. Policie ČR počítá s tím, že drony lze využít např. pro pátrání po pohřešovaných osobách v těžko přístupném terénu, monitorování bezpečnostních opatření, dokumentaci při požárech a dalších živelních pohromách nebo např. při pyrotechnickém průzkumu. V této souvislosti je připravena k podpisu dohoda mezi ministerstvy vnitra a dopravy o provozování policejních dronů. K plnění těchto účelů by měla vzniknout čtyři nová stanoviště Letecké služby Policie ČR, konkrétně v Praze by mělo stanoviště zahájit provoz v první polovině roku 2018, v roce 2019 by podobné základny měly začít fungovat v Brně, Ostravě a Českých Budějovicích. Celkem by policie měla pracovat s 20 základními drony pro podporu při běžných činnostech a sedmi tzv. sofistikovanými drony. Vzniknout by pak mělo 28 nových specializovaných míst.

Současně policie také kvůli možnému zneužití dronů k trestné činnosti připraví vznik ad hoc skupiny z pracovníků Ochranné služby, Pyrotechnické služby nebo Útvaru zvláštních činností, která bude ochranu před zneužitím dronů systematicky řešit.


Lucie Nováková
ředitelka odboru tisku a public relations

vytisknout  e-mailem