Elektronická fakturace  

Přejdi na

Elektronická fakturace  


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Vláda schválila aktivity MEDEVAC na rok 2017: Prioritou budou země Blízkého východu

Vybudování zdravotnické infrastruktury, vysílání lékařských týmů nebo poskytování darů především v zemích Blízkého východu, ale také v Africe, Asii či na Ukrajině, to jsou hlavní aktivity Stálého zdravotně humanitárního programu MEDEVAC pro letošní rok. Tyto aktivity pro rok 2017 schválila dnes, 19. dubna 2017, na návrh Ministerstva vnitra vláda ČR. 

Cílem zdravotních aktivit programu je zamezit ztrátám na životech, zmírnit utrpení a obnovit základní životní podmínky lidí zasažených mimořádnou událostí. „Vždy prosazujeme systémové řešení. Zdravotní pomoc přímo v místech konfliktů nebo nabídka léčby pro ty, kteří ji nemohou ve vlastní zemi získat, je přesně tou pomocí, která má smysl. Také proto poskytneme 4 miliony Kč na obnovu zdravotnického zařízení v nově osvobozených částech iráckého Mosulu,“ uvedl ministr vnitra Milan Chovanec a dodal, že i v letošním roce budou důležitou součástí programu humanitární evakuace zdravotně postižených obyvatel do ČR.
 
Stálý zdravotně humanitární program MEDEVAC bude v roce 2017 pracovat s finančním rozpočtem v celkové výši 60 mil. Kč.
 
MEDEVAC v roce 2016
V rámci programu MEDEVAC vyjelo v roce 2016 do zahraničí dohromady 15 českých lékařských týmů, v rámci kterých čeští lékaři a lékařky uskutečnili 621 odborných operací a vyšetřili více než 800 pacientů. Program se zaměřoval zejména na region Blízkého východu, konkrétně na Jordánsko, Irák a Region iráckého Kurdistánu.
 
V rámci programu se v roce 2016 uskutečnily také tři zdravotně humanitární evakuace státních příslušníků Ukrajiny a Keni na léčení do ČR, tři odborné stáže zahraničního zdravotnického personálu v českých nemocnicích a byly poskytnuty peněžní dary v hodnotě 12,4 mil. Kč na vybavení nemocnic a školení lékařů na Ukrajině, v Libanonu, v Iráku a v Regionu iráckého Kurdistánu. V roce 2016 Stálý zdravotně humanitární program MEDEVAC realizoval aktivity ve výši 50 815 663 Kč.


Lucie Nováková
ředitelka odboru tisku a public relations

vytisknout  e-mailem