Elektronická fakturace  

Přejdi na

Elektronická fakturace  


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Milan Chovanec: právo občanů držet zbraň by mělo být ukotveno v ústavě

Hájíme zdravý rozum. Lidé by měli mít právo držet zbraň a evropská směrnice o zbraních nemá souvislost s bojem proti terorismu, sdělil ministr vnitra Milan Chovanec spolu se zástupci odborné střelecké veřejnosti dnes, 12. dubna 2017, ve Sněmovně před projednáváním návrhu změny ústavního zákona o bezpečnosti ČR. 

Návrh změny ústavního zákona, který do ústavy ukotvuje, že občané mají pro zajišťování bezpečnosti právo nabývat, držet a nosit zbraň, předložila skupina poslanců z většiny poslaneckých klubů včetně ministra vnitra Milana Chovance. „Nemáme zájem usnadnit lidem cestu ke zbraním. Chceme ale velmi dobré zákony, které dnes v oblasti bezpečnosti platí, zachovat v současné podobě i po případném zavedení evropské směrnice o zbraních. Chceme pro občany vytvořit ústavní princip držet zbraň a za jasných podmínek se moci zapojit do zajišťování bezpečnosti země. Tímto návrhem hájíme zdravý rozum,“ uvedl ministr vnitra s tím, že pro přijetí návrhu udělá maximum možného a Ministerstvo vnitra bude hledat východiska, jak občanům zbraně ponechat.

Spolu s ministrem vnitra poslanecký návrh podpořili také předseda sněmovního Výboru pro bezpečnost Roman Váňa, David Karásek ze Sdružení na ochranu práv majitelů zbraní LEX nebo zástupce Českomoravské myslivecké jednoty Bohumil Straka. Roman Váňa připomněl, že trestné činy se v naprosté většině nepáchají legálně drženými zbraněmi, proto je nutné trvat na tom, že současná snaha EU regulovat legálně držené zbraně se boje proti terorismu netýká. Předkládaná novela je dle něj důležitá také z toho důvodu, že ČR umožní využít veškeré možnosti, které nám nová směrnice nabízí, a to včetně výjimek.

Záměr změny ústavního zákona vznikl na základě prací na Auditu národní bezpečnosti a začal se připravovat v létě 2016. Aktuální evropská směrnice o zbraních, která zakazuje některé typy poloautomatických zbraní a zásobníků a současně zavádí povinnost nově registrovat dosud neregistrované zbraně, však práce na návrhu urychlila. Samotná směrnice se dotkne statisíců zbraní a cca milionu zásobníků, které dnes lidé mohou legálně či bez registrace vlastnit. Ministr vnitra proto opět deklaroval, že v případě přijetí směrnice navrhne podat žalobu proti platnosti směrnice k Soudnímu dvoru EU.

Lucie Nováková
ředitelka odboru tisku a public relations

vytisknout  e-mailem