Elektronická fakturace  

Přejdi na

Elektronická fakturace  


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Řešení bezpečnosti v oblastech se zvýšeným počtem zahraničních pracovníků přináší pozitivní výsledky

Dlouhodobé aktivity Ministerstva vnitra při řešení problematiky zajištění bezpečnosti a veřejného pořádku v průmyslových zónách přináší výsledky. Policejní statistiky ukazují, že v oblastech, kde policie zvýšila kontrolní činnost, počet trestných činů cizinců klesá. Aktuální kroky v této oblasti spolu s výsledky celorepublikové policejní akce zaměřené na odhalování nelegálního zaměstnávání cizinců představil dnes, 30. března 2017, ministr vnitra Milan Chovanec. 

Policejní kontroly jsou součástí komplexního přístupu Ministerstva vnitra, kam se řadí nejen represe, ale také prevence, příprava metodiky pro obce, činnost pracovních skupin nebo připravovaná změna legislativy. „Je jasně vidět, že problematiku zaměstnávání cizinců a otázku bezpečnosti v konkrétních lokalitách začalo Ministerstvo vnitra řešit včas. Policejní statistiky ukazují, že ve sledovaných oblastech se zvýšeným počtem zahraničních pracovníků klesá v přímé souvislosti trestná činnost cizinců. Například v Kvasinách, kde byl problém především s dopravními přestupky, se jejich počet snížil od ledna téměř o třetinu,“ uvedl ministr vnitra Milan Chovanec s tím, že důsledné policejní kontroly budou pokračovat. Milan Chovanec také řekl, že zesílené policejní kontroly potvrdily, že skutečně dochází ve značném počtu ke zneužívání polských schengenských víz a pobytových povolení k neoprávněnému výkonu práce nebo k padělání rumunských cestovních dokladů. „Před tímto problémem nemůžeme zavírat oči. Zaměstnanci ze zahraničí k nám musejí přicházet za jasně stanovených pravidel a ne za situace, která může připomínat novodobé otroctví. Proto v rámci zvažovaných legislativních změn chceme řešit také postavení a odpovědnost pracovních agentur,“ dodal ministr vnitra.   

Ministerstvo vnitra podle Milana Chovance vypracuje do konce dubna metodiku s návody, jak řešit otázky související s vyšší koncentrací zahraničních zaměstnanců na území obce. Pracovní skupina, kterou Ministerstvo vnitra v této souvislosti zřídilo, dále navrhla možné legislativní změny zejména v oblasti zákona o zaměstnanosti a zákona o pobytu cizinců, jako je zakotvení institutu „nespolehlivého zaměstnavatele“ nebo „zastřeného zprostředkování zaměstnání“.

Ministr vnitra nicméně řekl, že součástí komplexního řešení bude vždy také represe, např. v podobě, jakou měla aktuální celorepubliková policejní akce Cizinec, během které policisté narazili na téměř 300 cizinců, kteří v Česku nelegálně pracovali. Viz tisková zpráva cizinecké policie: http://www.policie.cz/clanek/probehla-celorepublikova-policejni-akce-cizinec.aspx.

Lucie Nováková
ředitelka odboru tisku a public relations 

Odkazy do noveho okna

Foto 01.JPG

Foto 01.JPG 

Detailní náhled

Foto 02.JPG

Foto 02.JPG 

Detailní náhled

Foto 03.JPG

Foto 03.JPG 

Detailní náhled

Foto 04.JPG

Foto 04.JPG 

Detailní náhled

Foto 05.JPG

Foto 05.JPG 

Detailní náhled

Foto 06.JPG

Foto 06.JPG 

Detailní náhled

Foto 07.JPG

Foto 07.JPG 

Detailní náhled

Foto 08.JPG

Foto 08.JPG 

Detailní náhled

vytisknout  e-mailem