Elektronická fakturace  

Přejdi na

Elektronická fakturace  


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Křišťálová lupa: Odborníci ocenili resort vnitra za popularizaci otevřených dat

Ministerstvo vnitra sbírá ceny za otevřená data. Zvláštní cenu serveru Lupa.cz za prosazování a popularizaci open dat ve veřejné správě v rámci prestižní soutěže Křišťálová lupa 2016 získal 1. prosince 2016 národní koordinátor otevřených dat Ministerstva vnitra Michal Kubáň.  

Národní koordinátor otevřených dat Michal Kubáň, který má za úkol rozvíjet a propagovat otevřená data v české veřejné správě, působí na Ministerstvu vnitra v rámci odboru Hlavního architekta eGovernmentu od počátku letošního roku. Předtím prosazoval otevřená data v nevládních organizacích. „Otevřená data jsou jednou z aktuálních priorit Ministerstva vnitra. Ocenění potvrzuje, že vytvoření a obsazení pozice národního koordinátora otevřených dat bylo správným krokem. Přestože nás ocenění těší, podstatnější pro nás je, že se daří pomáhat s otevřenými daty ostatním úřadům,“prohlásil ředitel odboru Hlavního architekta Petr Kuchař.

Mezi konkrétní výsledky, kterých tým MV v oblasti open dat v krátké době dosáhl, patří hlavně zakotvení otevřených dat do zákona o svobodném přístupu k informacím včetně výčtu povinně zveřejňovaných dat nebo metodická i praktická podpora desítek úřadů, které se rozhodly otevřít svá data veřejnosti. I díky tomu dosáhla Česká republika značného posunu v žebříčcích mezinárodního srovnávání, kde díky Ministerstvu vnitra patří Česko mezi největší skokany ve srovnání s předchozím rokem. Úspěchem je také získání prestižní certifikace udělené mezinárodní organizací The Open Data Institute. „Ocenění si velice vážím, ale poděkování patří celému odboru Hlavního architekta eGovernmentu a spolupracovníkům na projektu otevřených dat,“ komentoval své ocenění Michal Kubáň.

Co jsou open data
Otevřená data jsou informace zveřejňované způsobem umožňujícím dálkový přístup v otevřeném a strojově čitelném formátu, jejichž způsob ani účel následného využití není omezen a které jsou evidovány v Národním katalogu otevřených dat.

Ministerstvo vnitra také v tomto roce získalo v souvislosti s transparentností a otevíráním dat ve veřejné správě 1. místo v soutěži Egovernment The Best 2016 – Deloitte pro Informační systém registr smluv v kategorii Centrální projekty.

Ocenění Křišťálová lupa jsou odborné ceny českého internetu, které už 11 let oceňují nejoblíbenější a nejzajímavější projekty a služby českého internetu.Lucie Nováková
ředitelka odboru tisku a public relations 

vytisknout  e-mailem