Elektronická fakturace  

Přejdi na

Elektronická fakturace  


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

První krok k efektivně sdíleným ICT službám státu v eGovernment cloudu

Vláda schválila nové strategické směřování rozvoje v oblasti bezpečného využívání podpůrných ICT služeb ve veřejné správě. Strategický rámec Národního cloud computingu připravilo Ministerstvo vnitra ve spolupráci s Ministerstvem financí a Národním bezpečnostním úřadem. 

Téměř každý proces ve veřejné správě má dnes nějakou provozní podporu v podobě informačního systému, který je pracovním nástrojem úředníků. Každý úřad si dnes zajišťuje vývoj, provoz a bezpečnost svých aplikací vlastními prostředky. Ze zahraničních zkušeností i ze zkušeností soukromého sektoru se jako mnohem efektivnější jednoznačně jeví model založený na tzv. cloud computingu, kde místo toho, aby datové servery různého stáří a výkonu byly provozovány v některé z budov úřadu, jsou jednotlivé služby provozovány v datových centrech, která poskytují dostatečný výkon a dokážou zajistit potřebné provozní a bezpečnostní standardy, jejichž význam neustále roste.

Tímto směrem by se měla podle schváleného strategického rámce ubírat také veřejná správa v České republice. „Dlouhodobým cílem dokumentu je vytvoření národního eGovernment cloudu, který bude mít část komerční, kde si stát zaplatí služby poskytované komerčními dodavateli, a část státní, kde budou v datových centrech ve vlastnictví státu provozovány systémy, které jsou pro chod veřejné správy klíčové a které zde budou sdíleně využívat všechny úřady,“ vysvětluje náměstek ministra vnitra pro řízení sekce ICT Jaroslav Strouhal.

Vzhledem k tomu, že jde o poměrně zásadní změnu v zajišťování provozní podpory státní administrativy, je nutné pro takový krok nejprve nadefinovat a vytvořit kompletní podmínky. Tato komplexní analýza bude výsledkem projektu „Příprava vybudování eGovernment cloudu“, na základě kterého pak bude pokračovat vlastní realizace budování eGovernment cloudu v České republice.

vytisknout  e-mailem