Elektronická fakturace  

Přejdi na

Elektronická fakturace  


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Začínají platit nová pravidla pro elektronické podpisy

Od července platí v celé Evropské unii nařízení, které je známé pod zkratkou eIDAS. Část nařízení se týká oblasti tzv. služeb vytvářejících důvěru, zejména elektronických podpisů, pečetí a časových razítek. Dnes, v pondělí 19. září 2016, vstoupil v účinnost i zákon připravený Ministerstvem vnitra, který stanovuje pravidla v částech, kde přímo aplikovatelné nařízení ponechává úpravu na jednotlivých státech. Zároveň definitivně přestává platit i stávající zákon o elektronickém podpisu. 

„Kdo v nedávné době investoval do nákupu elektronického podpisu, tzn. pořídil si kvalifikovaný certifikát pro elektronický podpis, nemusí mít strach, že by ho najednou nemohl používat pro komunikaci se státem. Nedochází k žádné zásadní revoluci ze dne na den, pro všechny cílové skupiny uživatelů budeme i nadále na webových stránkách zveřejňovat a aktualizovat stěžejní informace,“ říká k platnosti nového zákona náměstek ministra vnitra pro řízení sekce ICT Jaroslav Strouhal.

Cílem nařízení eIDAS je sjednotit na úrovni Evropské unie pravidla pro používání těchto služeb a stanovit minimální standard, který umožní jejich jednoduché využívání i v komunikaci mezi subjekty v různých členských zemích. Proto se často mění i používaná terminologie. V zákoně o službách vytvářejících důvěru pro elektronické transakce jsou používány nové pojmy, jako je kvalifikovaný elektronický podpis nebo elektronická pečeť. Pro uživatele tak postupně vznikne nová generace služeb, které souvisí s oblastí elektronického podepisování a dalších atributů zajišťujících autenticitu a právní platnost elektronických dokumentů.

Změny se týkají úpravy postupů poskytovatelů a některých parametrů služeb vytvářejících důvěru. Dochází rovněž k úpravě pravidel používání těchto služeb zejména ze strany orgánů veřejné moci – do dvou let mají povinnost začít používat pro elektronické podepisování dokumentů kvalifikovaný elektronický podpis.

vytisknout  e-mailem