Elektronická fakturace  

Přejdi na

Elektronická fakturace  


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Milan Chovanec se setkal se zástupci odborné střelecké veřejnosti

Argumenty odborné střelecké veřejnosti a informování o postojích ČR k návrhu nizozemského předsednictví EU na zásadní omezení množství legálních zbraní v Evropě, to bylo téma dnešní schůzky ministra vnitra se zástupci myslivců, Sdružení na ochranu práv majitelů zbraní či autorem petice proti regulaci zbraní. 

Návrh změny směrnice, která zakazuje držení poloautomatických zbraní, je dle vlády ČR i ministra vnitra nesmyslný a znamenal by zákaz až poloviny všech dnes v Česku legálně držených zbraní. Ministr vnitra Milan Chovanec zástupce odborné veřejnosti ujistil, že v pátek v Lucemburku na jednání Rady pro vnitřní věci maximálně využije mandát vlády ČR tuto směrnici odmítnout. „Nevadí nám jednotné podmínky znehodnocování zbraní ani návrh na evropský registr zbraní. Máme ale zásadní problém s absurdním návrhem zakázat poloautomatické zbraně. Tento zákaz je nesmyslný a dotkl by se u nás stovek tisíc občanů, myslivců, sportovců a sběratelů. Nechápu, proč bychom měli trestat třeba myslivce za to, že se starají o zvěř a naše lesy. Jsem rád, že jsme se dnes mohli takto rychle sejít. Podle nás mají občané právo držet zbraň, restrikce navržené Bruselem jsou nesmyslné a postrádají zdravý rozum. Od vlády mám mandát směrnici odmítnout i argumenty proti zásahům. Doufám, že s našimi připomínkami uspějeme, pokud ne, budeme hledat rozumné cesty, jak se k finální podobě směrnice postavit,“ uvedl Milan Chovanec s tím, že Česká republika má jeden z nejpřísnějších zákonů o zbraních a lidé, kteří po důkladných kontrolách získali legální zbraň, nepředstavují bezpečnostní riziko. „Návrh směrnice by se měl místo na slušné občany zaměřovat na nelegální zbraně, protože teroristé legální zbraně nepoužívají,“ doplnil Milan Chovanec.

Schůzky s ministrem vnitra se dnes v budově Ministerstva vnitra zúčastnil myslivec Bohumil Straka, který je za ČR v kontaktu s Evropskou federací myslivců, předseda Sdružení na ochranu práv majitelů zbraní LEX Jakub Smetánka či člen představenstva sdružení David Karásek. S ministrem diskutoval také Pavel Černý, instruktor střelby a autor petice proti regulaci zbraní, která do dnešního dne získala desítky tisíc podpisů.

O čem směrnice je?
Návrh na změnu směrnice EU o nabývání zbraní a kontrole jejich držení reaguje na loňské teroristické útoky v Paříži. Za cíl má zásadně snížit počet legálně držených zbraní v EU. Ministerstvo vnitra však dlouhodobě argumentuje tím, že teroristé legální zbraně nevyužívají. Zákaz by se v ČR mohl dotknout více než 400 tisíc poloautomatických zbraní, tedy poloviny všech dnes legálně u nás držených zbraní, a stovek tisíc držitelů zbraní. Postihl by klasické držitele legálních zbraní, ale zásadně také myslivce či sportovaní střelce.

Návrh se týká poloautomatických zbraní, mohl by však dopadnout i na pistole se zásobníky na více než 20 ran. Zakázány by měly být i samotné zásobníky nad 20 ran do pistolí a revolverů a nad 10 ran do pušek.


Lucie Nováková
ředitelka odboru tisku a public relations 

Odkazy do noveho okna

f_03.JPG

f_03.JPG 

Detailní náhled

f_01.jpg

f_01.jpg 

Detailní náhled

f_02.JPG

f_02.JPG 

Detailní náhled

vytisknout  e-mailem