Elektronická fakturace  

Přejdi na

Elektronická fakturace  


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Vláda schválila mandát pro Brusel: ČR klade důraz na ochranu hranic EU a 100% fungování hotspotů

Důraz na hledání systémového řešení současné migrační krize, důslednou ochranu hranic EU reagující na nárůst nelegálních migrantů mířících k italským břehům nebo zlepšení fungování hotspotů jako místa, kde jsou migranti registrování, případně odtud vraceni zpět, to jsou základní body mandátu Milana Chovance pro páteční jednání ministrů vnitra v Bruselu. Mandát dnes, ve středu 18. května 2016, schválila vláda. 

Ministr vnitra Milan Chovanec bude za Českou republiku na základě mandátu vlády v pátek 20. května v Bruselu prosazovat diskusi o aktivním hledání systémových řešení krize. Nefungující kvóty v jakékoliv podobě ČR odmítá a nepovažuje je za systémové. ČR bude mj. prosazovat diskusi o urgentním řešení znovu vznikající tzv. italské cesty. „Podle statistik i informací našich expertů se začíná opět otevírat italská cesta, kterou od začátku roku nelegálně připlulo do Itálie přes 24 tis. migrantů. Jde o čtvrtinový nárůst oproti loňskému roku, navíc 75 % z toho tvoří ekonomičtí migranti ze severní Afriky. Budu chtít o situaci v severní Africe otevřít debatu. Pokud nezareagujeme a místo toho budeme neustále ztrácet čas návrhy založenými na nefungujících kvótách, hrozí nám pokračování krize. V této době si luxus neustále se věnovat nesystémovým řešením nemůžeme dovolit,“uvedl ministr vnitra s tím, že pro oblast severní Afriky, odkud začínají uprchlíci do Evropy proudit ve zvýšené míře, by EU mohla hledat řešení na podobném principu, jako je její dohoda s Tureckem.

Kromě toho bude ČR v Bruselu prosazovat hledání cest k tomu, aby se snižující se počet migrantů přicházejících do Řecka dařilo držet dlouhodobě. Jde především o 100% fungování hotspotů jako zajišťovacích registračních míst. „Budeme chtít diskutovat s řeckými partnery, ať si řeknou, jak jim kromě nabídnutých expertů a materiální podpory můžeme pomoct. My jsme nabídli 45 expertů, Evropský azylový úřad využil jen tři. Hotspoty však zatím nefungují tak, jak mají. Od Řeků chceme slyšet, co pro ně můžeme udělat.Řecká a italská hranice je díky Schengenu i naší hranicí. My máme zájem na tom, aby byla střežena důsledně,“ doplnil Milan Chovanec. V Itálii je zatím šest hotspotů a v Řecku čtyři.


Lucie Nováková
ředitelka odboru tisku a public relations

vytisknout  e-mailem