Elektronická fakturace  

Přejdi na

Elektronická fakturace  


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Vyjádření Ministerstva vnitra k aktuální kauze policisty Policejní akademie postaveného mimo službu

Policisté v úterý 12. dubna 2016 zadrželi bývalého zaměstnance Policejní akademie pplk. Karla Kadlece poté, co s největší pravděpodobností pod vlivem alkoholu svým vozem poškodil v několika pražských ulicích desítky zaparkovaných aut. Jde o policistu, kterého už vloni na podzim ministr vnitra zprostil výkonu služby, neboť byl obviněn z trestného činu spáchaného pod vlivem návykové látky. 

"Nejde o první takový případ. Už na podzim loňského roku jsem postavil pana Kadlece mimo službu, a to až do vyšetření podezření, že už v roce 2015 spáchal nehodu pod vlivem alkoholu. Pokud nám GIBS potvrdí aktuální podezření ze včerejšího dne o dalším excesu pana Kadlece, okamžitě tohoto člověka propustím z policejního sboru. Takovéto chování nemá ve společnosti místo a není možné, aby někdo tímto způsobem ohrožoval životy a majetek občanů, a kazil tak pověst slušných policistů," uvedl ministr vnitra Milan Chovanec. GIBS zahájila vůči pplk. Kadlecovi úkony trestního řízení podle paragrafu 274 trestního zákona, tedy za ohrožení pod vlivem návykové látky. V tuto chvíli nelze vyloučit, že se pachatel dopustil také dalších trestných činů. To bude zřejmé až po stanovení výše škody a vyhodnocení všech videozáznamů.

Propuštění ze služebního poměru
Ministr vnitra jako nejvyšší služební funkcionář policistů převedl kompetence nad policisty Policejní akademie zpět na sebe v záři 2015, a to z důvodu nečinnosti rektora akademie, který i přes závažné podezření pana Kadlece ze spáchání trestného činu, kdy se vloni pokoušel utéci od nehody spáchané s největší pravděpodobností pod vlivem alkoholu, nechával tohoto policistu nadále na akademii působit.

V případě obdržení usnesení o zahájení trestního stíhání propustí ministr vnitra tohoto policistu dle paragrafu 42, odstavce 1d zákona 361/2003 Sb., zákon o služebním poměru příslušníků bezpečnostních sborů. Na základě toho musí být příslušník propuštěn, jestliže porušil služební slib tím, že se dopustil zavrženíhodného jednání, které má znaky trestného činu a je způsobilé ohrozit dobrou pověst bezpečnostního sboru. V takovém případě nebude mít pan Kadlec právo na získání výsluhy.

 

Lucie Nováková
ředitelka odboru tisku a PR

 

vytisknout  e-mailem