Elektronická fakturace  

Přejdi na

Elektronická fakturace  


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Vyjádření ministra vnitra k aktuální situaci 25 křesťanských uprchlíků z Iráku

Nerozumíme postupu Německa, jež zrušilo plánované vydání 25 iráckých uprchlíků, kteří v rozporu se zákonem v sobotu přejeli z ČR do Německa. Tím, že skupině osob, které ČR přesídlila v rámci společného unijního přesídlovacího programu, umožnili žádat znovu o azyl na svém území, zřejmě němečtí partneři potvrdili argumenty o nesmyslnosti povinných kvót.  

Zároveň se obávám, že tento německý postoj podkopává boj proti druhotným pohybům v rámci Schengenu a může se stát precedentem pro všechny ostatní migranty, kteří už požádali o azyl v dalších evropských zemích. Proto se obrátím dopisem na ministra vnitra Spolkové republiky Německo a požádám ho o důkladné vysvětlení postupu německých partnerů, zejména v kontextu platného evropského práva v oblasti azylu.

Považujeme za nešťastné, že nás Německo dnes ráno bez udání důvodu informovalo, že k plánovanému předání 25 zadržených iráckých uprchlíků i přes platnou dohodu nedojde. Teprve po naší urgenci jsme se po několika hodinách od německých kolegů dozvěděli, že žádost o předání berou zpět a uprchlíci zůstanou na území Německa. Uprchlíci prý požádali o azyl, protože se na jeho území nacházejí jejich rodinní příslušníci.

Vysvětlení budeme požadovat i s ohledem na to, že těchto 25 osob ČR přijala v rámci systému přesídlovacích EU kvót. Česká republika vždy dodržuje platné tuzemské i mezinárodní právo a v rámci solidarity dlouhodobě pomáháme jak v místech konfliktů, tak i na našem území. Stále tak platí, že vládě ve čtvrtek předložím informaci o aktuální situaci projektu nadačního fondu Generace 21. Vláda pak rozhodne o dalším osudu projektu.

 

Milan Chovanec
ministr vnitra

vytisknout  e-mailem