Elektronická fakturace  

Přejdi na

Elektronická fakturace  


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Vláda schválila komplexní změnu zákona o zbraních

Zkrácení délky platnosti zbrojního průkazu z 10 na 5 let, zavedení muničních licencí pro firmy nebo dobrovolný přístup lékařů do Centrálního registru zbraní, to jsou některé novinky v zákoně o zbraních a střelivu, který dnes, v pondělí 7. prosince 2015, schválila vláda. 

Návrh změny zákona o zbraních předložilo Ministerstvo vnitra v reakci na výbuchy muničních skladů ve Vrběticích i na vyhodnocení střelby s tragickými následky v Uherském Brodě. Tato komplexní změna se týká také nakládání s municí. „Jde o zásadní změnu k lepšímu. Stanovujeme jednoznačný, přísný právní režim nakládání s municí soukromými osobami či firmami. Zefektivňujeme prověřování a vymáhání požadavků na zdravotní způsobilost držitelů zbrojních průkazů a policii dáváme větší právo zadržet v odůvodněných případech zbraně i munici,“ uvedl ministr vnitra Milan Chovanec s tím, že návrh vznikl na základě široké odborné diskuse. „Cíl je jasný: Nastavujeme takové systémové prvky, díky kterým by se občané měli cítit bezpečně,“ dodal Milan Chovanec.

Změny jsou připraveny tak, aby odstranily nedostatky dosavadní právní úpravy, v níž mj. neexistoval dostatečný zákonný prostor pro včasný a účinný preventivní zásah veřejné moci.

Zásadní změny nového zákona:

  • Kontrolu muničních licencí a průkazů bude vykonávat Policie ČR ve spolupráci s Českým báňským úřadem a dalšími subjekty.
  • Délka platnosti zbrojního průkazu se ze současných deseti let sníží zpět na pět let.
  • Rozšíří se oprávnění policie v odůvodněných případech zadržet zbraň, střelivo nebo munici. Policie bude moci zadržet zbraň, když bude mít důvodně podezření, že je držitel nebezpečný sobě nebo svému okolí, a to dříve, než bude mít nový posudek o zdravotní způsobilosti. Pokud osoba na výzvu zbraně nevydá, bude je policie moci odejmout i proti její vůli.
  • Lékaři budou mít dobrovolný přístup do Centrálního registru zbraní, což by měli využívat především lékaři specialisté. V registru lékaři zjistí pouze to, zda osoba má či nemá zbrojní průkaz, žádný další údaj. Tím budou dostatečně chráněny i osobní údaje. 
  • Pokud jde o nakládání s municí, vznikne samostatný režim oddělený od nakládání s běžnými střelnými zbraněmi a střelivem. Bude stanoven samostatný povolovací režim zahrnující vydávání muničních licencí a muničních průkazů. Účinnost změny související s nakládáním s municí předpokládáme v první polovině roku 2017.

 

Lucie Nováková
ředitelka odboru tisku a public relations

vytisknout  e-mailem