Elektronická fakturace  

Přejdi na

Elektronická fakturace  


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Projekt STORK 2.0 ukázal možnosti používání elektronických identit v Evropě

Osmapadesát organizací z 19 zemí Evropy se zapojilo do tvorby a ověřování řešení přeshraničního uznávání elektronických identit. Za Českou republiku to bylo Ministerstvo vnitra, Masarykova univerzita Brno a sdružení CZ.NIC. 

 

V rámci projektu se teoreticky i prakticky ověřovalo, jaké jsou možnosti na poli elektronických identit v oblasti legislativy i technického řešení. Praktické ověřování probíhalo na několika scénářích přeshraničních elektronických služeb s využitím národní elektronické identity. Scénáře se týkaly čtyř oblastí, tj. služeb veřejné správy podnikatelům, elektronického bankovnictví, elektronického zdravotnictví a tzv. akademických služeb, např. ověřování akademických kvalifikací. „Do této oblasti jsme se zapojili i my. Pokládáme za velmi důležitý rozvoj služeb využívajících elektronickou identitu občanů, mimo jiné právě v akademické sféře,“ říká Roman Vrba, ředitel odboru eGovernmentu ministerstva vnitra a dodává: „Díky účasti v projektu STORK 2.0 jsme začali sbírat zkušenosti s přeshraničním uznáváním elektronických identit již nyní, a v rámci implementace nařízení eIDAS těchto získaných zkušeností budeme moci využít.“

Uživatelé oceňují, že se svou „domácí“ identitou mohou využít i zahraniční služby. Nemusí přitom u zahraničního poskytovatele služeb zařizovat uživatelský účet a pamatovat si další sadu přihlašovacích údajů. V současné době v rámci projektu funguje pilotní propojení se švédskou univerzitní službou, již brzy se plánuje i přihlašování k autentizační službě Evropské komise ECAS.

„Skutečnost, že pro účely tohoto rozsáhlého pilotního projektu byla jako národní identita zvolena služba mojeID provozovaná naším sdružením, ukazuje možnosti a přínosy účelné spolupráce státu se zástupci soukromé sféry v oblasti budování infrastruktury eGovernmentu“, uvedl Ondřej Filip, výkonný ředitel sdružení CZ.NIC.

Účast Ministerstva vnitra v projektu STORK 2.0 byla dána rolí, kterou vykonává v oblasti rozvoje služeb elektronické veřejné správy. Sdružení CZ.NIC se do projektu zapojilo se službou jednotných identit mojeID a Masarykova univerzita jako poskytovatel akademických atributů v rámci pilotovaného scénáře elektronických služeb.

 

vytisknout  e-mailem