Elektronická fakturace  

Přejdi na

Elektronická fakturace  


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Policie posílí v sobotu ochranu hranic s Rakouskem

V sobotu 10. října 2015 rozšíří Česká republika kontrolní opatření na hranicích s Rakouskem, ke kterým Policie ČR přistoupila v polovině září letošního roku. Policie tak získá větší přehled o případné nelegální migraci, kdy by v rámci převaděčství mohly být využívány i méně významné hraniční přechody. 

V žádném případě se nejedná o znovuzavedení hraničních kontrol. „Jde o rozšíření stávajícího opatření, které Policie ČR realizuje v blízkosti státní hranice s Rakouskem a které se skládá především z namátkových kontrol. Jde nám o zajištění bezpečí pro občany ČR, vše ale realizujeme v souladu s Schengenským hraničním kodexem,“ uvedl ministr vnitra Milan Chovanec s tím, že na opatření se bude podílet také Celní správa ČR. Od 13. září policisté provádějí namátkové kontroly na 14 hraničních přechodech s Rakouskem. Od soboty dojde k přechodnému rozšíření na 20 hraničních přechodů, tedy i na zbývající hraniční přechody 3. kategorie na státní hranici s Rakouskem.

Stávající opatření zajišťovali především policisté služby cizinecké policie ve spolupráci s policisty čtyř krajských ředitelství Policie ČR. Po jeho rozšíření budou do opatření kromě policistů cizinecké policie zapojeni policisté z devíti krajských ředitelství.
 
Rozšíření opatření
Pokud by se Rakousko rozhodlo uzavřít své hranice kromě těch s Českou republikou, je ČR připravená opatření na ochranu hranic dále rozšířit mj. např. i zrušením vybraných mezinárodních vlakových spojů. I na základě nedávného společného cvičení platí, že v případě rozhodnutí vlády je Policie i Armáda ČR připravena rozšířit efektivní ochranu hranic do pěti hodin od rozhodnutí vlády. Teoreticky by mohlo být v současnosti nasazeno až 500 policistů a 300 vojáků.
 
 
Lucie Nováková
ředitelka odboru tisku a public relations

vytisknout  e-mailem