Elektronická fakturace  

Přejdi na

Elektronická fakturace  


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Dobrá zpráva pro občany. Česká pošta se privatizovat nebude

Česká pošta, její zaměstnanci i občané využívající poštovní služby získali jistotu, že nedojde k přeměně pošty na akciovou společnost. Vláda dnes, ve středu 12. listopadu 2014, zrušila na návrh Ministerstva vnitra transformaci České pošty. 

 

Ministerstvo vnitra navrhlo vládě zrušit usnesení o přeměně České pošty na akciovou společnost, protože stále platilo rozhodnutí vlády Mirka Topolánka z roku 2007 poštu privatizovat. To bránilo stabilizaci a dalšímu rozvoji podniku. „S panem premiérem jsme občanům slíbili, že Česká pošta jako významný zaměstnavatel a garant sociální soudržnosti zůstane v rukou státu. Dnes jsme dokázali, že vláda Bohuslava Sobotky své sliby plní. Pošta konečně získala jistotu stabilizace potřebnou pro další rozvoj, veřejnost zase záruky, že potřebné poštovní služby stát nezprivatizuje a bude je i nadále garantovat po celém území republiky,“ uvedl ministr vnitra Milan Chovanec s tím, že zrušení privatizace je tím nejvhodnějším nástrojem, jak zajistit strategický rozvoj podniku a jeho proměnu na moderní podnik. Zachování současného stavu je vhodné i z toho důvodu, že pošta pro stát provozuje významné IT systémy. „Vedení pošty získalo klid na práci, teď je třeba, aby podnik aktivně hledal nové výzvy a díky nim získal potřebné finance na provoz. Je také třeba investovat do zaměstnanců pošty,“ doplnil ministr vnitra a dodal, že podle představy vnitra by stát měl v budoucnu přispívat poště na provoz některých služeb, které od pošty vyžaduje.  
 
(Ne)zrušená privatizace
Další významný důvod upuštění od privatizace je skutečnost, že z pohledu zajištění financování pošty samotné i jejích projektů nepřináší privatizace oproti zachování státního podniku žádné výhody.
 
Samotné přípravy privatizace sice už v minulosti pozastavila úřednická vláda premiéra Jana Fischera, nicméně ke skutečnému zrušení záměru nedošlo Tento přechodný stav, který se stal významnou překážkou pro stabilizaci a nutný rozvoj podniku, ani poště neumožňoval efektivně nakládat se svěřeným majetkem.
 
 
Lucie Nováková
ředitelka odboru tisku a public relations

vytisknout  e-mailem