Elektronická fakturace  

Přejdi na

Elektronická fakturace  


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Chovanec: Policejní pyrotechnici vyhodnotili areál ve Vrběticích jako nevhodný

Ministr vnitra Milan Chovanec spolu se svým vládním kolegou ministrem obrany Martinem Stropnickým dnes, v pondělí 3. listopadu 2014, informoval ostatní členy vlády o mimořádné situaci, která nastala po výbuchu v rozsáhlém muničním skladu Vojenského technického ústavu ve Vrběticích na Zlínsku. Areál doposud střežili pouze policisté, nyní je doplní stovka vojáků včetně pyrotechniků. Armáda navíc poskytne logistickou pomoc a zajistí sklady. Vláda už také vyzvala nájemce z řad soukromých firem, aby svou munici odvezla.  

Armáda do místa vyšle stovku vojáků v činné službě, kteří budou mít stejné pravomoci jako policie,“ uvedl ministr vnitra Milan Chovanec. Vojáci budou s policisty patrolovat ve smíšených hlídkách a zajistí neprodyšnost celého prostoru. Cílem tohoto kroku je eliminace další újmy na zdraví občanů a ochrana majetku.

Vláda už vyzvala všechny firmy, které jsou v areálu Vojenského technického ústavu v nájmu, aby své sklady co nejrychleji vyklidily. Pokud to neudělají, nebezpečnou munici stát zabaví. „Je nepřípustné, aby lidé měli vedle domů nebezpečný areál, který může kdykoliv vybuchnout jako sopka,“ řekl ministr Chovanec. Pětice nájemců však zatím s policií komunikuje a do zítřka se musí rozhodnout, jak se svým majetkem naloží. Stát může s odvozem za úplatu pomoci. Pokud by společnosti nekooperovaly, nastane zmíněné zabavování. Pyrotechnici areál vyhodnotili jako nevhodný pro uskladnění střeliva.

Ministr vnitra muniční sklad navštívil minulý týden ve čtvrtek a spolu s ministrem obrany Martinem Stropnickým situaci řešili i se starosty přilehlých obcí. „Nejen na to konto jsem požádal policejního prezidenta, aby policie prověřila bezpečnost největších muničních skladů v zemi. Kontrolu experti zahájí v řádu dnů,“ ubezpečil Chovanec.

Milan Chovanec zopakoval, že zásadní problém vidí v privatizaci bezpečnostního prostoru v minulých letech. „Z tohoto důvodu musí dojít ke změně zákona,“ domnívá se ministr. Kroky, které vláda urychleně přijala a přijme, jsou tedy začátkem úsilí, na jehož konci by mělo být zlepšení celého systému kontroly nakládání s výbušninami. Právě to by měl zastřešit nový zákon. V podobném duchu se dnes vyjádřil i premiér Bohuslav Sobotka. Ministru Chovancovi nařídil, aby do měsíce provedl analýzu současné legislativy, která definuje kontroly muničních skladů. „Nad aktivitami privátních organizací tohoto zaměření musí být státní dohled.“

Objekt soukromé firmy explodoval ve čtvrtek 16. října 2014. Jednou z možných příčin může být neopatrná a neodborná manipulace s výbušninami. „Policie prověří veškeré poznatky, aby prokázala nebo vyloučila, zda nejde o úmyslný trestný čin. Nenecháme vyšetřování vyznít do ztracena. Viníci musí být potrestáni,“ podotkl ministr Chovanec.

K epicentru se mohou přiblížit pouze pyrotechnici. Vyšetřování se tak ještě nemohlo rozběhnout naplno, požářiště má stále okolo 90 °C. Po klidné sobotě se včera z areálu opět ozývaly neřízené detonace. Pyrotechnici oblast opět prozkoumali. „Chci vyzdvihnout příkladnou práci a koordinaci Integrovaného záchranného systému, profesionální výkon hasičů, policie, pyrotechniků i vojáků, kteří jsou do celé akce zapojeni a kteří dnes a denně nasazují své životy,“ uzavřel. Odvoz materiálu bude trvat asi měsíc. S transporty se začne týden po posledním prokazatelném výbuchu.

Petra Kučerová
zástupkyně ředitelky odboru tisku a public relations

 

vytisknout  e-mailem