Elektronická fakturace  

Přejdi na

Elektronická fakturace  


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Ministr vnitra zavítal na Mladoboleslavsko. Zajímal se o bezpečnostní situaci i poštu

Ministr vnitra Milan Chovanec zavítal v pondělí 6. října 2014 mezi starostky a starosty mladoboleslavského okresu. Na zasedání v Lipníku a Dolní Krupé s nimi debatoval o jejich problémech. Zajímal se zejména o pošty a bezpečnostní situaci ve zdejším regionu.  

 

Nejen místní se obávají, že jim budou zrušeny pobočky České pošty. „Pokud bude pošta na své pobočkové síti prodělávat, není mně ekonomický pohled cizí, ale myslím si, že stát musí zajišťovat určitou službu, a pokud ji přestane poskytovat, je vlastně zbytečný,konstatuje Chovanec. „Rozhodně ale nebudeme rušit žádnou pobočku bez souhlasu obce. Pokud bude pošta prodělávat, stát to musí zaplatit, jinak pošta zkrachuje.“
 
Starostům se ani nelíbí, že jsou v jejich obcích málo vidět policisté. Ministr Chovanec však zástupce samospráv uklidnil tím, že stát již navyšuje počty příslušníků bezpečnostního sboru. Mimo to vyjádřil nespokojenost s tím, že policisté až příliš „papírují“. „Stát si musí uvědomit, jestli chce mít z policistů sekretářky, které ke každému případu zpracovávají desítky stran papírů, anebo je mít v terénu. Policie ročně řeší sedmasedmdesát tisíc případů bagatelní trestné činnosti a vyšetří z nich jen deset procent. Víc prostě nezvládne,“ vysvětlil s tím, že ve spisu jsou relevantní informace zhruba na polovině jedné strany. To ostatní je podle něj zbytečné. „Kvůli tomu se s ministryní spravedlnosti Helenou Válkovou snažíme rekodifikovat trestní řád. Zemi musíme spravovat racionálně a policisty nemůžeme tolik administrativně zatěžovat,“ uvedl s tím, že počet policistů už roste.
 
Ideálem je notebook v autě
 
Součástí připravovaných změn by měl být i registr přestupků. „Policisté by měli mít jasno, jestli před nimi stojí osoba, která spáchala přestupek poprvé, nebo podesáté, a podle toho situaci řešit. Usilujeme o to, aby měl každý služební vůz notebook, kde by bylo možné přestupce pořádně prolustrovat,“ nastínil Chovanec další plány.
 
Ministr vnitra vyslechl i další problémy, které starosty pálí. Jedním z nich byla častá špatná komunikace s jinými státními institucemi a absence jakékoliv praktické pomocné linky nebo webu, které by starostům nebo úředníkům obecních úřadů ulehčovaly práci při řešení různých problémů – například se zpracováním projektů, jež jsou dotované z Evropské unie, nebo spornými otázkami, které se týkají práva. „Budu to řešit,“ odpověděl ministr na dotaz, zda se tím hodlá zabývat. Kladně odpověděl i na otázku, zda bude Ministerstvo vnitra řešit zpoplatnění různých udání nebo příliš časté podávání trestných oznámení.
 
 
Lucie Nováková
ředitelka odboru tisku a public relations

vytisknout  e-mailem