Elektronická fakturace  

Přejdi na

Elektronická fakturace  


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Ministr vnitra a ministryně práce a sociálních věcí bojují proti nelegálnímu zaměstnávání cizinců

Důslednější kontroly cizinecké policie, nové zaměstnanecké karty pro cizince mimo země EU, ale také vyšší pokuty za nelegální zaměstnávání. To jsou některé z nových nástrojů proti nelegálnímu zaměstnávání, které dnes, v úterý 15. července 2014, představili na společné tiskové konferenci ministr vnitra a ministryně práce a sociálních věcí. 

 

Problematika nelegálního zaměstnávání zasahuje oba resorty. Milan Chovanec představil nástroje, které spadají pod Ministerstvo vnitra. „Primární pro nás je, aby trh práce nebyl zneužíván. Aby ti, kteří zde pracují, odváděli daně státu a aby naši lidé měli šanci získat zaměstnání. Vedle toho chceme, aby česká ekonomika nechřadla tím, že nemá dostatek kvalifikovaných zaměstnanců v některých oblastech, a proto chceme umožnit příliv některých zaměstnanců z ciziny v sektorech, kde se to vyplácí české ekonomice," uvedl ministr vnitra Milan Chovanec a dodal: „Od 24. června jsme v souladu s evropskou legislativou zavedli tzv. zaměstnaneckou kartu. Zjednodušujeme tím proces získání pracovního a pobytového povolení v případech, v nichž tito lidé obohacují pracovní trh v České republice. Nadále platí, že v rámci Úřadu práce získávají primárně práci občané České republiky a Evropské unie," dodal Milan Chovanec s tím, že také resort vnitra využívá při potírání nelegálního zaměstnávání represivní nástroje, které mu zákon nabízí. Cizinecká policie udělala podle ministra vnitra jen za pět měsíců letošního roku přes 115 tisíc kontrol a vyhostila 125 u nás nelegálně zaměstnávaných lidí. Počet kontrol jsme oproti loňsku zvýšili o 18 %. Navíc jsme zkontrolovali 20 tisíc objektů, kde tito lidé pracují. „Aktivita cizinecké policie v této oblasti se tedy zvyšuje, což je v pořádku,“ doplnil ministr vnitra. 
 
Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová se chce zaměřit na prosazování kroků, které by měly omezit samotné nelegální zaměstnávání v Česku a diskriminaci zaměstnanců na pracovištích. „Dojde k prohloubení spolupráce mezi Českou správou sociálního zabezpečení a orgány finanční kontroly. Státní úřad inspekce práce bude nově moci ukládat pokuty i za menší přestupky. Bude tak moci postihnout více hříšníků,“ prozradila Michaela Marksová s tím, že horní hranice bude stanovena na 10 mil. Kč. Na druhé straně se sníží administrativní zátěž pro zaměstnavatele. Od ledna 2015 nebudou mít zaměstnavatelé povinnost uchovávat ve všech případech kopie dokladů prokazujících pracovněprávní vztah se zaměstnancem přímo na pracovišti.   
 
V Česku loni kontroly inspektorů odhalily 3 170 nelegálně zaměstnaných lidí. Celkem 1 776 z nich bylo cizinců.
 
 
 
Lucie Nováková
ředitelka odboru tisku a public relations 

vytisknout  e-mailem