Elektronická fakturace  

Přejdi na

Elektronická fakturace  


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Do Česka se přijedou léčit další pacienti. Tentokrát z východu Ukrajiny

Vláda dnes, ve středu 25. června 2014, schválila pokračování programu MEDEVAC pro Ukrajinu. Humanitární evakuace obyvatel zraněných vinou ozbrojených konfliktů budou tentokrát zaměřené na občany Ukrajiny z východních oblastí země.  

 

Do Česka by na léčbu zranění či onemocnění, jež není možné léčit v místních podmínkách, mohlo z východu Ukrajiny přijet až deset dalších civilních pacientů, především dětí, žen a starších osob. „Platí, že pokud můžeme, je naší povinností pomoci. Jestliže je nedaleko našich hranic konflikt, na základě kterého trpí nevinní civilisté včetně dětí, kteří by ve své zemi z různých důvodů nedostali adekvátní lékařskou péči, nedokáži si představit, že bychom při našich možnostech tamním lidem nepodali pomocnou ruku,“ řekl ministr vnitra s tím, že vláda na léčbu dalších ukrajinských pacientů vyčlenila 10 mil. Kč z rozpočtové rezervy. Do dnešního dne se v Česku v rámci programu léčilo 39 ukrajinských pacientů.
 
Vzhledem k eskalaci ozbrojených konfliktů ve světě vláda také rozhodla přesunout do rozpočtu resortu vnitra dalších 20 mil. Kč pro pokračování programu MEDEVAC i v jiných částech světa do konce r. 2014.
 
Program MEDEVAC zajišťuje Ministerstvo vnitra v úzké spolupráci s ministerstvy zdravotnictví, zahraničních věcí a obrany. Je primárně určen pro vážně nemocné děti z válkou postižených či jinak ohrožených oblastí, pro které neexistuje za stávajících okolností možnost léčby v místních podmínkách. Od roku 1993 se v rámci programu MEDEVAC léčilo přes 200 pacientů z Bosny a Hercegoviny, Kosova, Iráku, Afghánistánu, Sýrie nebo Ukrajiny.
 
 
Lucie Nováková
ředitelka odboru tisku a public relations

vytisknout  e-mailem