Elektronická fakturace  

Přejdi na

Elektronická fakturace  


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Náměstkyně Krnáčová jednala s generálním tajemníkem Mezinárodní archivní rady

V úterý 6. května 2014 se náměstkyně ministra vnitra pro veřejnou správu a legislativu Adriana Krnáčová sešla se špičkovými vědci z mezinárodních organizací v oblasti archivní správy v rámci jejich návštěvy v České republice. Součástí setkání byla i prohlídka nejvzácnějších archiválií z Archivu České koruny. 

 

Během jednání s generálním tajemníkem Mezinárodní archivní rady Davidem A. Leitchem, Odile Welfelé z Ředitelství francouzských archivů a jejich českými kolegy zdůraznila náměstkyně Krnáčová roli archivů jako uchovatelů historie i důležitých zprostředkovatelů veřejné služby badatelům i běžným občanům: „Posláním archivů a jejich správců je pečovat o jeden z pilířů národní identity, o historii,“ potvrdila náměstkyně Krnáčová a ujistila o podpoře resortu pro archiváře při jejich péči o naše kulturní dědictví: „Chceme rozhodně podporovat zachování péče o archiválie minimálně na současné úrovni a zároveň přicházet s podporou pro nové projekty a inovace zejména v oblasti digitalizace archivních fondů.“
 
Generální tajemník Mezinárodní archivní rady David A. Leitch dosud neměl příležitost seznámit se osobně s českými archivy. Kromě výstavby archivních budov a v nich používaných technologií se zajímal i o činnost pracovní skupiny Evropské komise pro ochranu archiválií v případě živelních katastrof, kde má ČR své zastoupení. Pan Leitch vysoce hodnotil obsah českých archivních fondů i úroveň péče o ně: „Jsem rád, že jsem se mohl osobně přesvědčit o vynikající úrovni českých archivů a archivářů, kterou oceňuji ještě o to víc, že výše finančních prostředků vynakládaných na archivní správu se zde zdaleka nemůže rovnat třeba Francii.“
 
Odbor archivní správy MV od roku 2001 úzce spolupracuje s Ředitelstvím francouzských archivů, které reprezentovala vedoucí úseku mezinárodní spolupráce paní Odile Welfelé. Hlavním účelem návštěvy paní Welfelé v Praze byla příprava dvou výstav ve spolupráci s českými kolegy. První z nich se uskuteční ve spolupráci s Centre des Archives du Monde de Travail v Roubaix, což je archivní centrum zaměřené na podnikové archivnictví, a bude věnována archivním dokumentům bývalého podnikového archivu ŠKODA Plzeň. Tato výstava by měla být zahájena v listopadu letošního roku v Roubaix.
 
Druhá výstava by měla prezentovat unikátní soubor fotografií francouzských fotografů 2. poloviny 19. století, které jsou uloženy v rodinném archivu rodu Bouquoy ve Státním oblastním archivu v Třeboni. Tato výstava by se měla konat ve Francouzském institutu v Praze a posléze i v Paříži.


 
Pavel Novák
ředitel odboru tisku a public relations
 

vytisknout  e-mailem