Elektronická fakturace  

Přejdi na

Elektronická fakturace  


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Hasičem roku 2013 se stal Jan Hadrbolec. Velitel, který se vyznamenal při povodních

V pražském TOP Hotelu se včera, 15. dubna 2014, sešly desítky hasičů i občanských zaměstnaců sboru u příležitosti vyhlášení již pátého ročníku ankety Hasič roku a druhého ročníku ankety o nejlepší sportovce z řad hasičů nazvané Mistr HZS ČR. Ceny hasičům, které v loňském roce prověřily zejména červnové povodně, předali ministr vnitra Milan Chovanec a generální ředitel Hasičského záchranného sboru Drahoslav Ryba.  

 

Celkovým vítězem a Hasičem roku 2013 se stal plk. Jan Hadrbolec, velitel stanice Mělník, který se vyznamenal při koordinaci záchranných prací v průběhu povodní v červnu loňského roku. Druhé a třetí místo obsadili pprap. Petr Horáček z Prostějova za záchranu lidského života při autonehodě a nprap. Ondřej Línek a nstržm. Martin Pilát z Prahy, kteří vytáhli tonoucího muže z rozvodněné řeky.
 
V kategorii Zásah roku byli oceněni hasiči zasahující u obzvláště závažných případů ohrožení lidských životů. První místo získali hasiči z jednotek HZS Moravskoslezského kraje za společný zásah při výbuchu plynu s požárem ve Frenštátu pod Radhoštěm. Jako druhý nejlepší byl oceněn zásah u dopravní nehody francouzského autobusu na dálnici D5, při kterém zasahovali hasiči z HZS Plzeňského kraje. Bronzovou příčku získal zásah HZS hl. m. Prahy při loňském výbuch plynu v Divadelní ulici v Praze.
 
Osobní statečnost při zásazích i celkovou profesionalitu sboru ocenil jak ministr vnitra Milan Chovanec, tak i generální ředitel HZS Drahoslav Ryba. „Být hasičem nebo policistou je jedním z mála povolání nebo spíše poslání, u nichž si ráno, když odcházíte do práce, nejste jistí tím, zda se z ní živí a zdraví i vrátíte,“ zdůraznil ministr vnitra a dodal: „Již jako hejtman jsem se s hasiči setkával za mnoha problémových okolností a musím říci, že bez jejich příkladného nasazení a obětavosti bychom situace jako povodně sotva zvládli.“
 
Vedle nejlepších hasičů a občanských zaměstnanců sboru byli vyznamenáni i nejlepší reprezentanti v požárním sportu. Ocenění a titul Mistra HZS ČR si z rukou generálního ředitele HZS ČR brig. gen. Drahoslava Ryby převzalo celkem 28 nejlepších sportovců roku 2013, kteří závodili buď jako jednotlivci, nebo jako součást sportovního družstva.
 
Brigádní generál Ryba v závěru uvedl do galerie osobností HZS ČR svého předchůdce ve funkci generálního ředitele genmjr. Miroslava Štěpána. Ten působil v čele hasičů více než deset let a téměř celý svůj profesní život zasvětil požární ochraně. Významným způsobem se zasloužil o vznik Hasičského záchranného sboru České republiky i o přijetí právních předpisů, které upravují jeho současné postavení a kompetence.
 
 Výsledky všech kategorií naleznete v příloze.
 
 
 
 
Pavel Novák
ředitel odboru tisku a public relations

vytisknout  e-mailem