Elektronická fakturace  

Přejdi na

Elektronická fakturace  


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Ministr Chovanec: policie dostatečně zajišťuje bezpečnost při fotbalových zápasech, pokulhává fotbalová asociace

Naplňování dohody mezi policií a fotbalovou asociací o spolupráci při pořádání zápasů by mělo zásadně přispět ke zlepšení situace na fotbalových stadionech. Bezpečnost fanoušků ze strany policie je zajištěna, rezervy v plnění dohody o spolupráci má však fotbalová asociace. Ministr to řekl dnes na společném tiskovém brífinku s prvním náměstkem policejního prezidenta plk. Tomášem Tuhým v souvislosti s děním okolo fotbalového zápasu Sparty a Baníku na ostravských Bazalech, který doprovázely výtržnosti.  

 

Stát, v tomto konkrétním případě policie, vždy nabízí pomoc, u rizikových zápasů doprovází vlaky s fotbalovými fanoušky či zajišťuje bezpečnost v okolí stadionu před utkáním i po něm. Na stadionu působí kriminální policie, tzv. spotteři, nedílnou součástí opatření jsou i antikonfliktní týmy, které provází fanoušky při cestě na stadion,“ vyjmenoval ministr Chovanec a pokračoval: „Dnes se také s plukovníkem Tuhým půjdeme podívat na další utkání Baníku. Na vlastní oči chci vidět, jak probíhají bezpečnostní opatření.“
 
Ministr dále zdůraznil, že určité nároky musí být kladeny i na provozovatele sportovního podniku. Podmínky vzájemné spolupráce jsou ukotveny v Dohodě mezi Policejním prezidiem ČR a FA ČR o spolupráci při pořádání zápasů, která byla podepsána nejprve v roce 2009 a její nová verze v únoru loňského roku. „Policie plní dohodu ze sta procent, ale nejsme přesvědčeni, že tak činí i náš partner,“ upozornil Chovanec.
 
„Velmi mě mrzí podle mého názoru neoprávněná kritika ze strany fotbalové asociace směrem k policii. Asociace plní dohodu maximálně na dvacet procent,“ dodal plk. Tuhý.
 
Ministerstvo vnitra vydalo v souvislosti s přípravou klubů na novou právní úpravu (novelizace zákona o podpoře sportu) v roce 2008 také manuál pro fotbalové kluby Bezpečí na sportovních utkáních, kde jsou detailně popsány pravomoci pořadatelské služby – například vymezení postavení členů pořadatelské služby a určení jejich práv a povinností včetně kapitoly o zpracování osobních údajů nebo kapitoly s definovanými bezpečnostními standardy. „Manuál mimo jiné doporučuje klubům vytvořit si databázi fanoušků, jejichž přítomnost je na stadionu nežádoucí. V této souvislosti dává pořadatelům jasná doporučení, jak postupovat při zpracování osobních údajů, a to jak v souvislosti s kontrolou občanských průkazů, tak i při využití kamerových systémů,“ řekl ministr.
 
Dohoda mezi PP ČR a FA ČR o spolupráci při pořádání zápasů například stanovuje nutnost uzavírat místní ujednání o spolupráci na zajištění bezpečnosti a veřejného pořádku (v případě rizikových utkání vždy a písemně) a též je pravidelně vyhodnocovat. V odůvodněných případech lze zajistit i přítomnost policie na stadionu.
 
V boji s diváckým násilím se velmi důležitým nástrojem stal i nový alternativní trest – zákaz vstupu na sportovní, kulturní a jiné společenské akce, který je od 1. ledna 2010 součástí nového trestního zákoníku. Podstatou tohoto alternativního trestu je soudem vyslovený zákaz vstupu na sportovní, kulturní a jiné společenské akce, a to na dobu až deseti let.

Pavel Novák
ředitel odboru tisku a public relations

vytisknout  e-mailem