Elektronická fakturace  

Přejdi na

Elektronická fakturace  


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

První vyléčení Ukrajinci se vracejí domů

Dnes, 17. března 2014, se domů začínají vracet první pacienti z Ukrajiny, kteří se zde léčili v rámci humanitárního programu MEDEVAC. Prvním dvěma pacientům zajistilo Ministerstvo vnitra letenky a ti dnes běžnou linkou odletí zpět do své vlasti. Oba pacienti se od 27. února léčili ve Fakultní nemocnici Motol - první z nich na Chirurgické klinice 2. LF UK a druhý na Klinice otorinolaryngologie a chirurgie hlavy a krku 1. LF UK. Zdravotní stav obou ukrajinských pacientů je dobrý a jejich poranění se velmi dobře zhojila.  

„Návrat prvních pacientů zpět domů je pozitivním znamením, že léčení probíhá dobře. Zranění ostatních ukrajinských demonstrantů jsou samozřejmě různě závažná, věřím však, že i oni se budou moci začít vracet do své vlasti ke svým rodinám a přátelům, uvedl první náměstek ministra vnitra Jan Sixta.
 
Česká republika 27. února přivezla z Ukrajiny dvěma armádními speciály 27 pacientů a 6. března přivezl z Kyjeva armádní speciál dalších 11 pacientů. Pacienti měli různá středně těžká až těžká zranění – střelná zranění hrudníku, hlavy, zranění vnitřních orgánů apod. Nemocní Ukrajinci měli k dispozici špičkovou péči lékařských specialistů z Všeobecné fakultní nemocnice, Fakultní nemocnice Motol a Ústřední vojenské nemocnice.
 
Výběr pacientů obstarával Zastupitelský úřad ČR v Kyjevě ve spolupráci s neziskovou organizací Člověk v tísni. Jejich přeprava do ČR byla zabezpečena armádními letouny CASA  a Airbus v doprovodu specializovaného týmu vojenských lékařů a zdravotníků. Sociální asistence pacientům včetně tlumočení, pobyt rodinných příslušníků nezletilých pacientů a pobyt pacientů po ukončení léčby v České republice do doby návratu zabezpečuje Ministerstvo vnitra ve spolupráci s Arcidiecézní charitou Praha. 
 
O programu MEDEVAC
Program MEDEVAC spravuje Ministerstvo vnitra ve spolupráci s ministerstvy zdravotnictví, zahraničních věcí a obrany. Program funguje od roku 1993, kdy vznikl jako reakce na válečný konflikt v Bosně a Hercegovině následovaný válečným konfliktem v Kosovu. Rozšíření programu do Sýrie schválila vláda v roce 2012. V Česku se v rámci programu MEDEVAC léčilo v letech 2012–2013 celkem dvanáct syrských pacientů, konkrétně dva dospělí zranění v květnu 2012, čtyři děti a šest dospělých zraněných koncem roku 2012. V prosinci 2013 k nim přibyli dva syrští sourozenci. Po konfliktu na Ukrajině přijalo Česko 27. února 2014 27 pacientů z řad demonstrantů a 6. března 2014 k nim přibylo dalších 11.
 
 
 
Pavel Novák
ředitel odboru tisku a public relations

vytisknout  e-mailem