Elektronická fakturace  

Přejdi na

Elektronická fakturace  


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

CASA přivezla do Česka dalších 11 pacientů z Ukrajiny

Ve čtvrtek 6. března 2014 přistál v Praze armádní letoun CASA s ukrajinskými pacienty v doprovodu specializovaného týmu vojenských lékařů a zdravotníků. Humanitární program ministerstev vnitra, obrany, zdravotnictví a zahraničních věcí MEDEVAC tak umožní léčbu dalších zraněných Ukrajinců.  

 

Vláda totiž  5. března 2014 vyčlenila  8,5 mil. Kč na léčbu dalších 11 pacientů. Ti tak přibyli k původní sedmadvacítce zraněných, kteří se v České republice léčí od minulého týdne.
 
„Těší mě, že vláda včera schválila navýšení finančních prostředků na projekt MEDEVAC. Peníze jsou určeny na přepravu, léčebné výlohy na území České republiky a návraty pacientů zpět do vlasti. Uvědomuji si, že situace na Ukrajině je stále složitá. Jsem proto rád, že můžeme jejím občanům v této nelehké době pomoci alespoň tímto způsobem,“ řekl ministr vnitra Milan Chovanec.
 
Pacienti se budou léčit ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze (4 pacienti), Fakultní nemocnice v Motole (4) a Ústřední vojenské nemocnici (3).
 
Program MEDEVAC spravuje Ministerstvo vnitra ve spolupráci s ministerstvy zdravotnictví, zahraničních věcí a obrany. Program funguje od roku 1993, kdy vznikl jako reakce na válečný konflikt v Bosně a Hercegovině následovaný válečným konfliktem v Kosovu. Rozšíření programu do Sýrie schválila vláda v roce 2012. V Česku se v rámci programu MEDEVAC léčilo v letech 2012–2013 celkem dvanáct syrských pacientů, konkrétně dva dospělí zranění v květnu 2012, čtyři děti a šest dospělých zraněných koncem roku 2012. V prosinci 2013 k nim přibyli dva syrští sourozenci. Po konfliktu na Ukrajině přijalo Česko 27. února 2014 27 pacientů z řad demonstrantů a 6. března 2014 k nim přibylo dalších 11.
 
 
 
Pavel Novák
ředitel odboru tisku a public relations

vytisknout  e-mailem