Elektronická fakturace  

Přejdi na

Elektronická fakturace  


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

V Aténách se setkali ministři vnitra

Problematika terorismu a bezpečnosti hranic či budoucí víceletý program EU v oblasti vnitřních věcí byla hlavní témata neformálního zasedání Rady pro spravedlnost a vnitřní věci v Aténách. Setkání, kterého se zúčastnila delegace Ministerstva vnitra vedená náměstkem ministra vnitra pro informační a komunikační technologie Petrem Solským, se uskutečnilo v pátek 24. ledna 2014. 

Ministři diskutovali o materiálu, který se zabývá výzvou, již pro bezpečnostní orgány představuje ochrana hranic EU v souvislosti s bezpečnostními hrozbami, zvláště hrozbou terorismu. Jedním z prostředků, které by mohly v boji proti terorismu napomoci, je vznik tzv. inteligentních hranic (Smart Borders). Podstatou tohoto konceptu je široké využití informačních technologií s cílem spolehlivějšího a rychlejšího provádění hraniční kontroly. O podobě tzv. inteligentních hranic se v současné době vyjednává na EU a se spuštěním konceptu se počítá v roce 2018. „Česká republika zaujímá pozitivní postoj ke konceptu inteligentních hranic. Pokud jde o boj proti terorismu, podporujeme posílení spolupráce se třetími zeměmi,” uvedl mj. ve svém vystoupení naměstek ministra vnitra Petr Solský.
 
Balíček legislativních předpisů ke konceptu tzv. inteligentních hranic zahrnuje i návrh nařízení, jímž se zřizuje nový evropský informační systém: systém vstupu/výstupu (Entry/Exit System, EES). Tento systém umožní spolehlivé počítání doby, již státní příslušníci třetích zemí stráví na území členských států, umožní odhalit překročení této doby a díky biometrickým prvkům také sníží riziko falšování identity a manipulace s cestovními doklady.
 
Rada se dále zabývala budoucím vývojem EU v oblasti vnitřních věcí. EU se ve svých aktivitách v oblasti justice a vnitřních věcí tradičně řídí víceletými programy. V současnosti se jedná o Stockholmský program, který byl uzavřen na pětileté období 2010–2014, jeho platnost se tak v letošním roce uzavře. Mezi priority nového programu by měl patřit mimo jiné další rozvoj praktické spolupráce či sladění politického plánování s novým víceletým finančním rámcem.

 

 Pavel Novák
ředitel odboru tisku a public relations

vytisknout  e-mailem